Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelApple’dan yeni patent! Kırılmaz cam devri bitiyor mu?

  Apple’dan yeni patent! Kırılmaz cam devri bitiyor mu?

  Apple’ın katlanabilir bir iPhone üzerine çalıştığı son zamanların en büyük söylentilerinden biriydi. Yeni ürün ve özellikleriyle gündemden düşmeyen Apple, ABD Patent ve Ticaret Ofisi’ne (USPTO) sunduğu kendini onaran ekran patenti ile kullanıcılarını bilim kurgu filmine ışınlamaya hazırlanıyor. Apple’ın patentini bugün aldığı yeni özellikle çatlamış ekranlar tarihe karışacak.

  Tuşlu telefonları tarihin tozlu raflarına fırlatmamızla birlikte kullanıcıların en büyük sorunu kırılmış, çökmüş veya çatlamış telefon ekranları oldu. Tam olarak bu sebeple ekranda oluşan hasarları kendi kendine onaran bir telefon hiç fena olmazdı. Bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu özellik ise yeni bir Apple patentinde ortaya çıktı.

  Apple'ın patentini aldığı kendini onaran katlanabilir ekran modeli

  Yeni Apple patenti, ekranda oluşan hasarları otomatik olarak dolduracak bir katmana sahip katlanabilir bir iPhone’u içeriyor. Apple bu hamlesiyle Samsung gibi diğer markaların katlanabilir telefonlarından nasıl ayrılacağını da gösterdi. Katlanabilir diğer cihazların ekranları normale kıyasla daha incedir ve esnemelere de olanak sağlar. Ama bu özellik cihazları, darbelere ve çizilmelere karşı da daha korumasız bir hale getiriyordu.

  Peki Apple’ın yeni sunduğu ekran kendi kendini nasıl onaracak? Apple sunduğu patent ile fazla detay vermeden bu iyileştirmenin nasıl gerçekleşeceğini de anlattı. Kendi kendini onaran malzeme katmanı, herhangi bir uyarıya gerek kalmadan kendini tamir etmeye başlayacak.

  Örneğin, kendi kendini onaran kaplamada göçük oluştuğunda kaplamanın malzemesi dışarıdan müdahale olmadan göçüğü dolduracak. Alternatif olarak ise kendi kendine iyileşme süreci dışarıdan uygulanan ısı, ışık, elektrik akımı veya başka türde harici uyaranlarla da başlatılabilecek veya hızlandırılabilecek.

  Patente göre yeni katlanabilir tasarım, telefon dışında dizüstü bilgisayar, tablet veya giyilebilir teknolojilerde de kullanılabilecek. Fakat bu şimdilik Apple’ın sadece yeni bir patenti. Bu nedenle ne zaman kullanıcıyla buluşacağının bilinmediğini eklemekte fayda var. Siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN