İddia: Apple’ın iPhone karlılığında düşüş devam edebilir

0

iphone7-plus-black-select-2016

Analistler, büyük ekranlı iPhone’ların Apple’ın brüt karlılığının düşmesine önümüzdeki yıllarda da etki edeceğini öngörüyorlar. İşte detaylar…

ABD’de önde gelen analistler, iPhone satışlarından elde edilen brüt karlılığa dair düşüşün bir sonu olmayacağı noktasında birleşme eğiliminde. Bernstein Research analistleri, önümüzdeki yıl Apple karlılığının yüzde 40’ın altına düşeceğini, 2018’de ise oranın yüzde 39 olacağını iddia ediyorlar. Diğer analistlerin de bu tahminlere katıldığı görülüyor.

Aşağıdaki grafik, iPhone’dan elde edilen karlılığın yıldan yıla değişimini ortaya koyuyor. Buna göre 2009’da yüzde 57,7 olan brüt kar, bu sene itibarıyla yüzde 40,8’e gerilemiş durumda. Bu çarpıcı düşüşün ana aktörleri iPhone üretimindeki maliyetlerin artması ve rekabetçi piyasa koşulları…

aapl-iphone-gm

Düşüş eğilimi dikkat çekici

Grafikte iPhone’un Apple’a 2009’da yüzde 57,7 kar sağlamasının yanı sıra 2010 ve 2012 rakamları da dikkat çekiyor. 2013 itibarıyla yüzde 45 bandına gerilediği, ilerleyen yıllarda da düşmeye devam ettiği görülüyor.

Fiyatlar 2017’de artmayabilir

UBS analistleri Steven Milunovich ve Benjamin Wilson, Bernstein’la aynı fikirdeler. Apple’ın artan üretim maliyetlerine rağmen sonraki yıllarda da fiyat artırmama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyorlar. Öte yandan Apple, tüm koşullara karşın gelir ve karlılık konusunda diğer birçok üreticiden daha iyi durumda konumlanıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın