Apple işletim sistemlerinin halka açık betaları yayınlandı

0

iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina için indirilebilir ‘halka açık beta’ versiyonlar yayınlandı.

Apple’ın bu ay içerisinde duyurusunu gerçekleştirdiği sonraki işletim sistemleri iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina için herkes tarafından kolaylıkla indirilebilen ‘halka açık beta’ şeklinde tanımlanan versiyonlar yayınlandı.

Sonbahar aylarında(Eylül-Ekim arasında) nihai sürümleri ile gelecek olan işletim sistemlerine Apple’ın beta yazılım portalı ile erişim mümkün. Apple hesabı ile giriş ve ardından da sayfaların internet tarayıcısı üzerinden ziyareti birincil prosedürler. Mac için Enroll Your Device menüsü ve .DMG indirme klasörü ile süreci başlatıyorsunuz. Mobil cihazlarda da aynı şekilde Enroll Your Device ile indirme yapılıyor. Söz konusu versiyonların cihazlara kurulumu gerekiyor özetle. Daha fazla bilgi için Apple beta yazılım portalının incelenmesini öneririz.

Öte yandan Apple’ın en yeni işletim sistemlerinin henüz ‘tamamlanmamış’ özellikte olduğunu belirtelim. Zira yazılımlar, nispeten uzun bir ‘deneme-yanılma’ sürecinin sonunda nihai kullanıcıyla buluşacak.

Ek olarak da iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina’nın mevcuttaki beta versiyonlarının sorunlar içeriyor olabileceğini hatırlatalım. En sık karşılaşılan sorunlardan biri olan verilerin ansızın kaybolması, işletim sistemlerinin beta aşamalarının kurulmasıyla birlikte karşılaşılan sorunların başında geliyor. Bu nedenle yedekleme işlemlerine özen gösterilmeli.

iOS 13 hakkında öne çıkan yenilikleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın