Apple işlemcili Mac’ler hangi ekran kartı ile gelecek?

0

Apple tarafından WWDC20 etkinliğinde Apple işlemcili Mac modelleri geleceği açıklanmıştı. Bu yeni işlemciler ve bilgisayarlar hakkında bilinmeyen birçok detay bulunuyor. Bu modellerin hangi ekran kartını kullanacakları da belli olmazken, gün geçtikçe yeni iddialar ortaya atılıyor.

Apple işlemcili bilgisayarlar hangi ekran kartını kullanacak?

WWDC 2020 kapsamında Apple, 2 yıl içerisinde tüm Mac modellerinin kademeli olarak Apple işlemcili versiyonları ile güncelleneceği bilgisini paylaştı. En çok da CPU tarafındaki performans detaylarına ve yazılım tarafındaki desteklere dikkat çekildi. Ancak ekran kartı yani GPU konusuna beklendiği kadar dikkat çekilmedi.

Şimdiye kadar Apple, MacBook Pro, iMac ve Mac Pro modellerinde AMD’nin ekran kartlarını kullanıyordu. Bu süreçte Intel işlemci ile AMD ekran kartlarını kullanmak mümkün oluyordu. Apple işlemcili Mac modellerinde ise şimdiye kadar anlaşıldığı kadarı ile herhangi bir harici grafik kartı kullanılmayacak gibi görünüyor.

Apple’ın yayınladığı sunum detayları arasında da Intel ve Apple işlemci karşılaştırma tablolarında, Apple işlemci tarafında herhangi bir GPU detayına yer verilmiyor. Bu da aslında Apple’ın sadece Intel işlemcileri gündeminden çıkarmaya hazırlandığı değil, ekran kartı üreticilerini de gündeminden çıkarmaya hazırlandığı anlamına geliyor.

AMD ekran kartlı modeller ile kıyaslandığında nasıl bir grafik farkı olacağı konusunda ise şu an için ne yazık ki net detaylar bulunmuyor. Anlaşılan o ki Apple’ın yeni Mac sürecinde, bir süre daha grafik kartı da merak edilen detaylar arasında yer almaya devam edecek. İlerleyen günlede bu konuda yeni detaylar ortaya çıkacaktır.

 

Cevap bırakın