Apple iPhone ve iPad Cihazlarda Güvenliği Artırmanın Yolları

0

Apple’ın kendi ekosistemindeki mobil cihazlar olan iPhone ve iPad, sizin ekleyebileceğiniz birkaç önem ile gizlilik alanında çok daha güvenli cihazlar haline gelebiliyor.

1- iPhone ve iPad’inizi Güncel Tutmanız Önemli

Güvenlik açısından alınabilecek ilk önlem iPhone ve iPad’i güncellemek. Böylece eski sürümlerdeki güvenlik zafiyetlerinin önüne geçilebiliyor. Diğer bir değişle her yeni sürüm aslında ek güvenlik önlemleri barındırıyor.

Bu yüzden Ayarlar / Genel / Yazılım Güncelleme üzerinden telefon ya da tabletinizin erişebildiği en yeni sürüme yükseltme yapın. Ayrıca otomatik güncellemeleri de aktif ederek süreci daha kolay hale getirebilirsiniz.

2- Kısaltılmış URL’lere Genel Olarak Tıklamayın

İnternet güvenliğinin temeli sayılabilecek maddelerden biri de kısaltılan bağlantılara tıklamamak. Bugün siber saldırılar için hâlâ yaygın kullanılan bu yöntem, aslında kullanıcıları ağına düşürmeye devam ediyor. Tıklanan zararlı bağlantılar, cihazdaki verilerin uzaktaki bir sunucuya yüklenmesiyle sonuçlanabiliyor. Dikkat etmek şart.

3- Kilit Ekranını Güvende Tutun

Kilit ekranı, telefon ya da tabletinizi ele geçiren kişilerin hakkınızda bilgi sahibi olmasını sağlayabilir. Mesajlar, gelen bildirimler, e-posta içerikleri ve diğer bilgileri korumak için kilit ekranını korumakta fayda var.

Cihazınızın kilidini açıncaya kadar gelen bildirimleri gizlemek en mantıklı çözümlerden biri. Ayarlar / Bildirimler / Önizlemeleri Göster başlığı üzerinden gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz. Burada Her Zaman, Kilitli Değilken ve Asla seçenekleri yer alıyor.

  • Her Zaman: Bildirim içerikleri her zaman gösterilir.
  • Kilitli Değilken: Bildirimler, telefon kilitli değilken gösterilir.
  • Asla: Telefon kilitliyken bildirim gösterilmez.

Eğer Face ID destekli bir cihazınız varsa Kilitli Değilken seçeneği epey kullanışlı oluyor. Çünkü telefon yüzünüzü okuyup kilidi açtığında bildirim içeriği karşınıza geliyor.

4- Tüm Biyometrikleri Tanımlayın

Güvenlik önlemlerinin ikinci aşamasında şifre belirlemek veya biyometrik tarayıcıları kullanmak geliyor. Birçok kişi halihazırda parmak izi okuyucu ya da yüz tanımayı tercih ediyor. Ancak yine de henüz bunlar yerine telefon ya da tableti korumak için şifrelemeyi kullananlar da var. Eğer iPhone ya da iPhone’unuz parmak izi okuyucu – ki iPhone 5s’ten bu yana var – ya da yüz tanıma – iPhone X’dan bu yana var – özelliğine sahipse bunları aktif edin.

Ayarlar / Face ID ve Parola ya da Ayarlar / Touch ID ve Parola üzerinden biyometrik tarayıcılara ulaşabilirsiniz. Bu iki seçeneğe olarak bir de şifre belirlemek gerekiyor. Şifre belirlerken karmaşık olmasına özen gösterin.

 

Cevap bırakın