Apple iPhone 7 Plus: Kral öldü yaşasın yeni kral

0

Apple, iPhone ailesini iki yeni ürün ile yeniledi. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus olarak adlandırılan bu yeni ürünler zirveye gözlerini dikmiş durumda. Bu hafta iPhone 7 Plus’a yakından bakıyoruz.

Güçlendirilmiş bir kasa sistemine sahip olan iPhone 7 Plus, yüksek basınçlara karşı dirençli hale getirildi. Bununla birlikte ön ve arka yüzeyi çiziklere karşı sağlamlaştırıldı. Alüminyum kasa sistemi ve camın özenle seçilmesi, ürünü ele aldığınızda hemen belli oluyor.  Yüksek kaliteli bir işçilik ve malzeme kalitesini anlamamak mümkün değil.

Yeni ürün ailesinin alt kısmına baktığınızda sadece Lightning bağlantısını görünüyor. Apple, iPhone 7 ailesinde 3.5 mm’lik kulaklık girişini iptal etti. Müzik dinlemek istiyorsanız, Lightning bağlantısını kullanmak zorundasınız. Diğer bir seçenek ise ürün içinde entegre bulunan ve iyi bir performans sergileyen Stereo hoparlör ile müzik dinlemek.

iphone-7plus-1

Ekran

Apple, yeni nesil iPhone ailesinde daha yi bir ekran deneyimi vaat ediyor. Burada sözü edilen değişim, daha geniş spektrumlu bir renkl derinliği ve daha yüksek bir parlaklık değeri. Bu yüzden de Amerikan film endüstri standardı olan P3 renk derinliği baz alındı. Bunun avantajı Video ve fotoğraflarda çok daha canlı renkli bir görüntü oluşturması. iPhone 7 Plus’un retina ekranı bir önceki nesille göre aynı boyutta. 5.5 inç büyüklüğünde olan bu ekran 1920×1080 çözünürlüğünde çalışıyor.

1600:1 kontrast ve yüksek bir siyah değerine sahip olan iPhone 7 Plus,  620 cd/m2 parlaklık değeri ile tüm puanları topluyor.   Öyle ki yaptığımız denemelerde iPhone 7 Plus’un piyasadaki en iddialı ekranlardan birine sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

iphone-7plus-3

Performans

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un donanım birleşenleri neredeyse aynı. Her iki telefon Apple’ın yeni dört çekirdekli A10 Fusion yongasını kullanıyor. iPhone 7 Plus’un önemli bir farkı  iPhone 7 ile kıyasla 2 Gbyte yerine 3 Gbyte’lık bir bellek kullanması.

Apple, A10 Fusion yongası ile beraber yeni bir GPU birimi de geliştirdi. Bu GPU birimi A9 ile kıyasla %30 daha az bir güç tüketiminde %50 daha yüksek bir performans sunuyor.

 Yaptığımız testlerde iPhone 7 Plus’un hemen hemen her kategoride önde olduğunu gördük. Geri toplanan Samsung Note 7, iPhone 7 Plus’a piyasayı dar edecek güçteydi. Hatta bazı testlerde onun önde olduğunu gördük. Fakat bu ürünün artık piyasada olmaması iPhone 7 Plus’un önünü fazlasıyla açtı.

iphone-7plus-5

Kamera

iPhone 7 Plus’un en önemli değişikliklerden biri kuşkusuz kullanılan kameraları. Ön tarafta fokuz özellikli 7 MP çözünürlüğünde fotoğraf çeken bir kamera yer alıyor. f/2.2 diyafram aralığında olan bu ön kamera HDR fotoğraflarla birlikte 1920×1080 çözünürlüğünde videolar çekebiliyor. iPhone 7 Plus’un bu ön kamerası oldukça başarılı. Fakat piyasanın en iyi ön kamerası olduğu söylenemez. iPhone 6s Plus ile kıyasla çok büyük bir fark görmediğimizi söylemeliyiz.

Arka kamerada durum çok farklı. iPhone 7 Plus’da ilk kes kullanılan Dual kamera çözümü inanılmaz farklar ortaya çıkartıyor. Bu üründe kullanılan Dual kamera konsepti, Huawei P9 veya LG G5’den çok daha farklı çalıştığını hemen söylemeliyiz.  Her iki kamera 12 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekiyor. iPhone 7’de de kullanılan birinci kamera geniş açı lensi ve f/1.8 diyafram aralığı ile kendisini farklılaştırıyor. İkinci kamera ise f/2.8 diyafram aralığında olan bir Teleobjektif kamera. OIS özelliği sadece ilk kamerada devreye giriyor.

iphone-7plus-4

Sonuç

iPhone 7 Plus genel olarak en başarılı Premium akıllı telefonlardan biri olma özelliğini taşıyor. iPhone 6S Plus ile kıyasla görünürde benzerlikler taşıyan bu ürün, malzeme kalitesi ve işçiliğinin yanı sıra su ve toza karşı dayanıklı olması önemli bir artı.

Apple, bu ürün ile bir devrim yaratmadı. Yaptığı ciddi değişiklikler ve yeniliklerle iPhone ailesini geliştirdi ve iPhone 7 Plus ile karşımıza çıktı. Tüm bunları topladığımızda iPhone 7 Plus’un çok başarılı bir ürün olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Cevap bırakın