Apple’ın yeni Mac’leri tanıtıldı: İşte bütün cihazlar

0

Apple, 2020 yılının son çeyreğine damga vurmayı başardı. Bu yılın üçüncü etkinliğini gerçekleştiren Apple, daha önce Time Flies etkinliğinde Apple Watch serisini, High Speed etkinliğinde ise iPhone 12 serisini gün yüzüne çıkartmıştı. Teknoloji devi, One More Thing (Ve bir şey daha) etkinliğinde(10 Kasım) ise yeni Apple M1 işlemcili modelleri Macbook Pro, Macbook Air ve Mac Mini’yi resmen tanıtarak kullanıcıyla buluşturdu. Apple’ın yeni Mac modelleri dikkat çekiyor.

Apple’ın yeni işlemcileriyle ilgili “sınıfının en çok satan Windows dizüstü bilgisayarından” üç kata kadar daha hızlı olduğunu ve “geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 98’inden” daha hızlı olduğunu söylüyor. Etkinliğin hemen ardından Apple, yeni Mac modellerinin Türkiye fiyatını yayımladı.

Apple’ın yeni Mac modelleri ve her şey:13 inç MacBook Pro özellikleri ve fiyatı

13 inç MacBook Pro, 8 çekirdekli CPU, 2,8 kata kadar daha hızlı performans sunarak kullanıcıların yüzünü gülümsetmeyi başarıyor ve grafikler 5 kat daha hızlı GPU sağlıyor. Apple, 5 nm M1 çipinin Thunderbolt ve USB 4 desteğini desteklediğini ve saniyede 11 trilyon işlemi işleyebilen 16 çekirdekli Neural Engine ile dünyanın en hızlı entegre grafik kartına sahip olduğunu belirtti.

Bu yeni cihaz‌, Apple’ın Mac’lerdeki Intel işlemcileri bir daha kullanmayacağını bizlere göstermektedir. Haziran ayında Apple, Mac’lerde kendi özel ‌Apple Silicon‌ işlemcilerini kullanmaya başlama planlarını açıklamıştı ve watt başına şirket tam performans vadetmişti.

M1 işlemcinin potansiyelinden tümüyle yararlanmanız için geliştirilen macOS Big Sur, sağladığı büyük performans kazanımları ve daha birçok avantajla Mac’te çığır açıyor. Uygulamalarda güçlü güncellemeler. Gizlilik özellikleri ve sınıfındaki en iyi güvenlik düzeyi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Şimdiye kadar bir Mac’teki en uzun pil ömrünün bu üründe olduğu belirtildi; 20 saat. 58.2 watt-saatlik yerleşik lityum polimer pil ve 61 W USB-C Güç Adaptörü ile kutudan çıkacak. Cihaz 2 TB’a kadar SSD depolama kapasitesi, retina ekran, üçlü mikrofon dizilimi 8 GB birleşik RAM bellek ile donatıldı.

720p FaceTime HD kamera kullanıcıları bekliyor. Boyut ve ağırlık kısmına gelecek olursak; yükseklik: 1,56 cm genişlik: 30,41 cm derinlik: 21,24 cm ağırlık: 1,4 kg olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Kutunun içindeki ürünler ise; 13 inç MacBook Pro 61 W USB-C Güç Adaptörü USB-C Şarj Kablosu (2 m).

M1 işlemcili 13 inç MacBook Pro modelinin Türkiye başlangıç fiyatı ise 14 bin 299 TL olarak açıklandı.

13 inç MacBook Air özellikleri ve fiyatı

Yüksek performans sunan ve Apple’ın diğer işletim sistemleriyle köprü görevi üstelenebilen Apple M1 işlemcili ilk MacBook Air tanıtıldı. M1 işlemcisi ile gelen MacBook Air, bir önceki neslinden 3.5 kat daha hızlı işlemci gücüne sahip.

15 saat internet siteleri arasında çalışmayı sağlayan yeni MacBook Air, 18 saat video izlemeye de olanak sağlıyor. Aktif kullanımda ise toplamda 6 saat kullanım sağlıyor. Güç düğmesinde konumlandırılan Touch ID parmak izi okuyucusu sayesinde hızlı kimlik doğrulama sağlanmış oluyor. Ayrıca M1 yeni işlemcisi ile Apple, en sevilen dizüstü olan Air modeli için daha yüksek hız sunmayı hedefliyor.

Apple, yeni Air’in “sınıfının en çok satan Windows dizüstü bilgisayarından” üç kata kadar daha hızlı olduğunu ve “geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 98’inden” daha hızlı olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca bir ücret karşılığında 18 saat video oynatma süresi olacağını söylüyor. Ayrıca cihazın içinde fan bulunmuyor.

Apple, çiplerin Intel ve diğer rakiplerinden daha iyi performans ve güç verimliliği sağlayacağını iddia ediyor. Ancak ARM sistemlerinin en büyük avantajı, iOS ve iPadOS uygulamalarını yerel olarak macOS’ta çalıştırabilecek olması büyük dikkat çekiyor.

MacOS uygulamalarına gelince; Apple, Microsoft ve Adobe gibi diğer büyük şirketlerde olduğu gibi Apple Silicon’u desteklemek için Pages, Numbers ve Keynote gibi kendi programlarını güncelledi. Lightroom önümüzdeki ay, Photoshop ise gelecek yılın başlarında Apple Silicon için piyasaya sürülecek. Ve Air’in çalıştıracağı macOS Big Sur, başlatma sırasında Arm için henüz güncellenmemiş uygulamaları “çevirecek” Rosetta 2 adlı bir emülatör içeriyor.

Apple M1 işlemcili 13 inç MacBook Air Teknik Özellikleri

– 2560 x 1600 piksel çözünürlüklü 227 PPI değere sahip ekran
– 4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 7 veya 8 çekirdekli Apple M1 işlemcisi
– 8 GB RAM (Maksimum 16 GB)
– 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB SSD depolama seçeneği
– Güç tuşuna gömülü Touch ID sensörü
– MacOS Big Sur işletim sistemi
– 802.11ax Wi-Fi 6 wireless ağı desteği ve Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisi
– 2 adet Thunderbolt/USB 4 bağlantı noktası, 3.5 mm kulaklık girişi
– 30W USB-C güç adaptörü

8 çekirdekli CPU’ya ve 7 çekirdekli GPU’ya sahip Apple M1 işlemcili, 256 GB depolama kapasitesi bulunan model 10.999 TL; 8 çekirdekli CPU’ya ve 8 çekirdekli GPU’ya sahip Apple M1 işlemcili, 512 GB depolama kapasitesi bulunan model ise 13.699 TL fiyatla satışa sunulacak.

Mac Mini özellikleri ve fiyatı

Arm tabanlı Apple M1 işlemcisine sahip olan Mac Mini’yi görücüye çıkartan Apple’ın bu yeni versiyonu iki yıl önce piyasaya sürdüğü modelden 100 dolar daha ucuz olmasına rağmen çok daha hızlı ve üst düzey performans sunuyor.

Mac Mini, her ortamda rahat bir kullanım sunmak için tasarlandı. CPU performansı 3 kat geliştirilen Mac Mini bu sayede grafik performansında önemli gelişmeleri bünyesinde barındırıyor. 6 kat daha hızlı grafik performansı sunan cihaz kompakt tasarımı ile dikkat çekiyor. Mac Mini’yi 5 kat daha hızlı hale getiren Apple, bu cihazı önceki nesle göre 15 kat daha hızlı işleme yapabilir hale getirmiş.

16 milyar transistörle geliştirilmiş çip (SoC) üzerindeki Apple M1 sistemi, CPU, GPU, Neural Engine gibi özellikleri tek bir çipte birleştiriyor. 8 çekirdekli CPU ile maksimum güç sunmayı vadeden Apple, ikonik 7,7 inçlik kare tasarımını da koruyor.

16 çekirdekli Neural Engine ve Makine öğrenimi ile birlikte; video analizi, ses tanıma, görüntü işleme ve daha fazlasına yüksek performans sağlıyor. Mac Mini’de Apple M1’in yanı sıra bir de macOS Big Sur karşımıza çıkıyor. Apple M1 işlemcinin gücünü katlayacak olan Big Sur, uygulamalar için güçlü güncellemeler ve yeni bir tasarım sunmasıyla kullanıcıları karşılıyor. Güvenliği yine benzer şekilde odağına alan Apple, yazılımına güveniyor.

Bağlantı tarafında ise 40 Gbps’ye çıkabilen hızlarla veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Mac Mini ile ayrıca harici aygıtları da şarj edebiliyorsunuz. 6K’ye kadar çözünürlük sunan bir adet harici ekran ve 4K’ye kadar çözünürlük sunan HDMI 2.0 özellikli ikinci bir ekran da yine bu cihaza bağlanabiliyor.

Apple’ın yeni Mac modelleri ile dikkat çekiyor

Mac mini’deki bir başka yenilik ise Wi-Fi 6 oluyor. Yüksek hızda dosya transferi veya Time Machine’e yedekleme gibi işlemler için sistem genelinde performansı artırılıyor ve 1.2 Gbps’ye kadar aktarım hızı sunuluyor.

Apple bu etkinlikte hıza odaklanmış durumda. Mac Mini tarafında da daha hızlı görüntü işleme, sayfalar arası geçişler ve oyun performansında önemli hız vadeden Apple bu cihazların fiyatlarını da açıkladı.

8 Çekirdekli CPU’ya/8 Çekirdekli GPU’ya ve Apple M1 Çipli 256 GB depolama kapasitesine sahip modele başlangıç olarak 7 bin 899 TL bir fiyat biçiyor. Bunun yanında bir de 512 GB depolama kapasitesine sahip versiyonu bulunuyor. Bunun fiyatı ise 10 bin 99 TL. Belirtildiği kadarıyla cihaz 17 Kasım’da satışta olacak.

Apple’ın yeni Mac modelleri ilerleyen dönemde adından daha çok söz ettirecek gibi duruyor.

Cevap bırakın