Apple İtalya’daki perakende mağazalarını kapattı

0

İtalya genelindeki resmi Apple mağazalarının, 12 Mart 2020 itibarıyla (bugün) kapalı kalacağı ve belirlenen sonraki bir tarihe kadar da açılmayacağı kaydedildi. 

Apple İtalya genelinde ölümcül etkileri oldukça yoğun şekilde hissedilen Coronavirus nedeniyle ülkedeki tüm perakende mağazalarını kapatacağını duyurdu. İtalyadaki resmi Apple sitesi, Apple.com.it üzerinden yapılan açıklamayla gerçekleştirilen duyuruda mağazaların 12 Mart 2020 itibarıyla (bugün) kapatılacağı ve belirlenen sonraki tarihe kadar da açılmayacağı kaydedildi. Teknoloji şirketi daha öncesinde ülkede virüsün en çok etkili olduğu bölgelerdeki mağazalarını kapatmıştı. Bu durum genele yayılmış oldu.

Apple, konuya ilişkin resmi açıklamasında müşterilerine telefon ve çevrimiçi destekle yardımcı. Olunacağını belirtti. Ayrıca online mağazaların da açık kalacağı bildirildi. Dolayısıyla tüketiciler online alışverişle ürün satın alabilecek.

Neden kapatıldı?

Öte yandan kararın Apple ile teknik açıdan herhangi bir ilgisi bulunmuyor. İtalya’da an itibarıyla ‘koruyucu sağlık önlemleri’ kapsamında ticari faaliyetlere ara verilmesi yönünde hazırlanan yasa yürürlüğe girmiş durumda. Ulusal bir karantina kararı ile ilgili olan Apple mağazalarındaki kepenk indirme kararı, bu yönüyle yasal mevzuata uyum esasına dayanıyor.

İtalya’daki zorunlu karantina için halihazırda açıklanan nihai tarih ise 3 Nisan 2020. Bu tarihe kadar ki gidişat neticesinde sürenin uzatılıp uzatılmayacağı belli olacak.

İtalya’da Coronavirüs teşhisi konulan kişi sayısı 12 binden fazla ve 11 Mart 2020 itibarıyla toplam 800 kişi hayatını kaybetti.

Cevap bırakın