Apple çıtayı yükseltiyor: M2 işlemci üretimi başladı

0

Apple’ın geçen yıl Intel yerine kendi ürettiği M1 işlemcilere geçmesi sektördeki çoğu dengeyi değiştirdi. İşlemcinin gösterdiği performans, Intel ve AMD gibi güçlü üreticilerine adeta göz dağı verdi.

Apple M2 işlemci üretimi başladı

Nikkei Asia’nın açıkladığı yeni rapora göre, Apple’ın yeni nesil Mac işlemcisinin bu ay seri üretime girdiğini iddia ediyor. Apple’ın M1 çipinden sonra geçici olarak “M2” olarak adlandırılan işlemcilerin üretimi en az üç ay sürüyor ve gazetenin kaynaklarına göre, Apple’ın bir sonraki MacBook serisine dahil edilmeleri için Temmuz ayı başlarında gönderim süreci başlayabilir.

apple m2 işlemci üretimi

Apple tedarikçisi TSMC tarafından üretilen M1 işlemcisi, geçtiğimiz yılın sonlarında Mac mini, MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’nun piyasaya sürülmesiyle piyasaya çıktı ve Intel çiplerine göre önemli performans iyileştirmeleri ve pil verimliliği sağladı.

Apple, 2020’de şirketin Intel yonga setlerinden Apple Silicon mimarisine tam olarak geçişinin iki yıl alacağını söyledi. Söylentiler, gelecekteki 27 inç Apple Silicon Mac’ler ile yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin en erken 2021’in ikinci çeyreğinde satışa çıkacağını aktarıyor. M2 işlemcili iMac ve daha küçük sürümü Mac Pro ise büyük olasılıkla 2022 yılında karşımıza çıkacak.

Cevap bırakın