Apple, Çin’e 2 Ar-Ge merkezi daha açıyor

0

Tim-Cook

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının yanı sıra tüketici elektroniği markaları açısından altın değerinde bir pazar. Apple, son yıllarda Çin pazarına iyiden iyiye entegre olmuş şirketlerden. Daha önceki yıllarda ABD’de piyasaya sunulan bir ürününün, Çin’de teknoloji raflarında yer almaya başlaması için aylar geçerken günümüzde bu durum değişti, birçok yönden ilerleme katedildiği görüldü…

Yeni gelişme ise teknoloji şirketinin yatırımları ile ilgili. Geçtiğimiz dönemde Şangay ve Suzhou şehirlerinde iki Ar-Ge merkezi açılacağını duyurulmuştu, Apple iki Ar-Ge merkezinin daha planlandığı duyurdu. Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz hafta sonu Çin’de katıldığı bir ekonomi forumunda konuyla ilgili detayları paylaştı. Sürpriz gelişme sonrasında yeni Ar-Ge üssü Çin mi oluyor soruları sorulmaya başlandı.

Açılacak Ar-Ge merkezlerinin Çin’de daha fazla yerel iş orağıyla etkileşim ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi yönünde yoğunluğu artırılacak çokyönlülük hedefleniyor. Asya ülkesini kapsayacak şekilde Ar-Ge araştırma yatırımları için yarım milyar dolar ayrıldığı belirtiliyor.

Apple ve Çin

iPhone’dan Mac’e kadar birçok ürünün, Apple Music’ten iTunes’a kadar çok sayıda servisin üreticisi Apple’ın ABD pazarından sonraki en önemli gelir kaynağı Çin. Ürünlerinin büyük kısmının üretimi de bu ülkede gerçekleştiriliyor. Bu açıdan etkileşimin önümüzdeki süreçte de artarak devam etmesi bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın