Apple çift ön ya da arka kamera konusunda ciddi!

0

 

iPhone6s6splusKamera11_11

Teknoloji dünyasında 2016’nın son derece hızlı başladığının altının çizilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde sona eren yılın en önemli teknoloji fuarlarından CES 2016, Şubat ayında Barselona’da lanse edilecek yeni iddialı akıllı telefonlar derken çok daha ileriye dönük gelişmeler de günyüzüne çıkıyor. İşte bunlardan biri, Apple’ın gelecekteki akıllı telefonlarının kamera (ya da kameraları) ile ilgili…

Gelişmenin kilit noktası bir Apple patent başvurusu. Şirketin resmi olarak ABD patent ofisine götürdüğü başvuruda temel nokta gelecekteki mobil cihazlarının kamera sistemi hakkında. İlk görüşler, ilgili patentin yeni bir çoklu zoom (yakınlaştırma) faktörü içerdiği yönünde. İlginç nokta ise bunun bir değil, iki kameranın aynı anda zoom yapacağı şekilde ele alınması.

whatsapp-peek-iphone6s-plus-hero

Görüntü bozulmadan iki ayrı kameranın zoom yapmasını temel aldığı görülen patent, Apple’ın gelecek planları açısından ilginç bir gelişme anlamı taşıyor. Çünkü zoom gerçekleştiren kameraların lensleri farklı odak uzaklıkları barındırıyor.

Söz konusu patentin gelecekteki iOS cihazlarında hem fotoğraf çekilmesi hem de video kaydı gerçekleştirilmesi fikrini sergileyebileceğinin altı çiziliyor. Ama aynı anda iki fotoğraf çekilmesi de planlanıyor olabilir. Şimdilik detaylar hiç de net değil, patentin açığa çıkardığı en açık şey ise gelecekteki iPhone ya da iPad cihazlarının arka ya da ön kısmında bir yerine iki aynı kamera açıklığının olabileceği.

Apple’ın çoklu lens sistemi içerikli başka patentleri ve 3D görüntüleme ile ilgili çeşitli teknoloji argümanlarına sahip olduğu biliniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın