Apple CEO’su artırılmış gerçeklik teknolojisi ile yakın temasta

0

tim-cook-apple-AR-adimi

Bir süredir Apple’ın artırılmış (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine karşı ilgisi olduğu biliniyor. 2016’nın başlarında nispeten çekimser tavırlarla bu teknolojiler hakkındaki düşüncelerini dile getiren Apple’ın CEO’su Tim Cook artık daha cesur konuşmaya başladı.

Son 2 yıldır Apple’ın sanal gerçeklik teknolojisine yönelik projeleri olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başlamıştı. 2016 Şubat ayında firma Apple Store’larda ilk iPhone uyumlu sanal gerçeklik gözlüklerini satmaya başlayınca söylentilerin sesi daha da artmıştı. O zamandan bu yana bu teknolojiler hakkında irili ufaklı birçok açıklama yapan Tim Cook son olarak Independent gazetesine verdiği bir röportajda artırılmış gerçeklik hakkındaki düşüncelerini net bir şekilde dile getirdi.

Cook artırılmış gerçekliğin tıpkı akıllı telefonlar gibi büyük bir gelişme olduğunu söylüyor. Bu teknolojinin hayatlarımızı ne denli kolaylaştırabileceğini düşüüp heyecanlandığı söyleyen başarılı CEO, aynı zamanda bu teknolojinin hala araştırılmaya ihtiyacı olduğunun altınnı çiziyor.

Cook’un artırılmış gerçeklik hakkındaki bu düşünceleri oldukça olumlu, ancak teknolojinin hala araştırılmaya ihtiyacı olduğu söylemi belki de Apple’ın yakın zamanda bir hamle yapmayacağına işaret olabilir.

Apple CEO’su verdiği ropörtajda artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki farkında altını çizerek artırılmış gerçeklik teknolojisinin insanı dünyadan tamamen soyutlamadığı için sanal gerçekliğe oranla daha avantajlı olduğunu söyledi.

Apple, artırılmış gerçeklik dünyasına ne zaman girer kestirmek güç, ancak Cook’un bu denli net açıklamaları hem firma hem de kullanıcılar adına heyecan verici.

Cevap bırakın