Apple CEO’su: “Artırılmış gerçeklik için henüz erken”

0

Pokemon GO’nun geçtiğimiz yıl bıraktığı büyük etkiden en çok etkilenen isimlerden biri de Apple’ın başarılı CEO’su Tim Cook olmuştu. Teknoloji dünyasının önde gelen ismi, artırılmış gerçeklik teknolojisinin güçlü bir destekleyici olarak öne çıkmış, en son duyurulan iPhone modelleri de buna dair önemli örnekler arasında yer almıştı…

Apple’a dair beklentiler arasında şirketin bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üretmesi de var. Çok sayıda rapor, Google Glass benzeri bir ürünün tanıtılabileceğine işaret ediyor. Analistler de Google’ın elinde başarılı olamayan bu tip bir ürünün, Apple’la birlikte daha iyi bir noktaya ulaşabileceği görüşünü paylaşıyorlar.

Peki Apple, gerçekten artırılmış gerçeklik gözlüğü üretecek mi? İşte bu soruya açıklık kazandırabilecek sürpriz bir açıklama geldi.

“Teknoloji henüz hazır değil”

Apple CEO’su Cook, verdiği bir röportajda artırılmış gerçeklik tabanlı akıllı gözlükler için mevcut teknolojinin henüz ‘olgunlaşmamış’ olduğunu söyledi. Apple’ın bir ürünle çıkmayı değil en iyisi olmayı hedefleyen bir şirket olduğunu sözlerine ekleyen Cook, bugün üretileccek bir artırılmış gerçeklik gözlüğünün memnun kalınmayacak bir şey olacağını belirtti. Burada kastedilen ‘teknoloji’ ise günümüzde yeteri kadar iyi bir görüş alanı sağlayamayan optiklerden başkası değil.

Bu ifadeler, Apple açısından en azından yakın vadede üretilerek tanıtılacak bir artırılmış gerçeklik gözlüğünün söz konusu olmadığı şeklinde yorumlanabilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın