Apple ARKit 2.0 duyuruldu

0

Apple, artırılmış gerçeklik yazılımı ARKit 2.0’ı duyurdu. İşte detaylar…

Apple, kısa süre önce başlayan geliştiriciler konferansı (WWDC 2018) kapsamında kendi yazılım ekosisteminin geleceğine yönelik en yeni ürünleri sundu. iOS 12’den sonraki Mac işletim sistemine birçok yazılımın beta aşamaları başlatılırken bazı ek teknolojilerin de geliştirilme aşamalarına dair duyurular geldi. Bu kapsamda artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) odağındaki Apple ARKit 2.0 tanıtıldı. Yeni Apple ARKit 2.0, çoklu oyuncu desteği ve geliştirilen performansıyla her geçen gün gelişen teknolojiye yönelik daha iyi bir deneyim vaat ediyor.

ARKit 2.0 özellikleri ise şöyle sıralandı;

  • Daha iyi yüz takibi
  • Gerçekçi render
  • 3D nesne algılama
  • Paylaşımlı ve kalıcı deneyimler

Öte yandan Apple, ARKit 2.0’ın yanı sıra Universal Scene Description (USDZ) adını verdiği yeni bir dosya fıormatı lanse etti.

Ayrıca etkinlikte Adobe ve Lego şirketlerinden yetkili isimler de sunumlar gerçekleştirerek ARKit 2.0 entegrasyonu hakkında bilgiler aktardılar. Adobe, USDZ formatını desteklediğini duyururken, ARKit 2.0 ile tasarlanan Lego Studio uygulaması tanıtıldı.

Uygulama, gerçek dünya üzerinde bir alanın taranması ve artırılmış gerçeklik özellikleri ile tablet ekranında farklı özellikler kazandırılması gibi işlemlerle ilginç bir deneyim sunuyor.

Ölçüm yapan uygulama

Dikkat çeken bir diğer özellik olarak tanıtılan mezura uygulaması ile nesnelerin boyutları dijital olarak ölçülebiliyor. Ayrıca uygulamanın aynı anda iki iPad üzerinden nasıl kullanılabildiği de gösterildi.

Cevap bırakın