Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürApple altın eriterek yılda 40 milyon dolar kazanıyor

  Apple altın eriterek yılda 40 milyon dolar kazanıyor

  apple-geri-donusum

  Tüketici elektroniği şirketleri açısından, hizmet ve cihazların satılması şeklindeki sıcak para akışı sağlayan işleyişin haricinde, ‘zekice’ ve pek de bilinmeyen gelir modelleri var. İşte bunlardan birine, dünyanın en değerli teknoloji markalarından Apple nezdinde yakından bakacağız…

  Yıllık ekoloji raporuna göre Apple, eski cihazlarındaki altın, bakır ve gümüşün geri dönüşümü ile yılda 40 milyon dolar gelir elde ediyor. Bu inanılmaz gelir modeli, şirketin ‘eski iPhone’u getir, yenisini götür’ tarzındaki kampanyaları ile elde edilen cihazlardan sağlanıyor. Cihazlardaki bakır iletkenleri, kablolar, devre kartları, kulaklık, Lightning girişi gibi kısımlardan elde edilen materyaller eritilip nakde dönüştürülüyor ya da sonraki cihazlar için kullanılıyor.

  macbook usb-c

  Her sene milyonlarca iPhone, iPad ve Mac satan Apple adına göstergeler sansasyonel, akıllı saatlerinin de (Apple Watch) yakında geri dönüşüm programlarına dahil edileceği düşünüldüğünde geri dönüşüm gelirlerinin daha da artması kesin gibi. Bu alanda diğer birçok teknoloji şirketinin de önemli oranda gelir elde ettiği tahmin ediliyor. (Ambien)

  Bir araştırma şirketine göre tipik bir masaüstü bilgisayarda 25-30 miligram arası altın var; bunun değeri de 9 dolar civarında. Tüketicilerin ‘eski cihazları neden geri alıyorlar’ sorusu için -altın değerinde- bir yanıt değil mi?

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN