Apple A12 Bionic işlemcisi neler sunuyor?

0

Apple’ın yeni iPhone modellerinde kullanacağı A12 Bionic işlemcisi resmi olarak tanıtıldı. Yenilenen özellikleri ile gelmiş geçmiş en güçlü mobil işlemci olan A12 Bionic, yetenekleri ile oldukça dikkat çekici. Peki, Apple A12 Bionic işlemcisi neler sunuyor?

apple a12 bionic özellikleri

Apple A12 Bionic özellikleri

Apple A12 işlemcisi de A11 gibi Bionic takısıyla tanıtıldı. Çünkü A11 işlemcisi gibi A12 işlemcisi de yapay zekaya ve nöral ağlaraodaklanıyor. A11’de saniyede 600 milyar olan nöral işlem kapasitesi A12 işlemcisinde saniyede 5 trilyona çıktı. Bu yüzde 833 artış anlamına geliyor ve özellikle fotoğraf işleme alanında çok işe yarayan bir özellik.

apple a12 bionic

7 nm üretim sürecinde çıkan ilk işlemci!

Apple A12 Bionic işlemcisini Dünya’nın ilk 7nm çipi olarak tanıtıldı. Huawei de Kirin 980 işlemcisini ilk 7nm çip olarak tanıtmıştı. Ancak işlemcileri kullanan telefonların piyasaya çıkışını göz önüne aldığımızda Apple A12 ilk kullanıcı ile buluşan 7nm çip olma özelliğini taşıyor.

Apple A12 Çipinin GPU kısmı ise 4 çekirdekli bir yapıda. Yeni GPU tamamen Apple tarafından tasarlandı ve önceki nesile göre %50 daha hızlı. Ayrıca A12 GPU’sunun üstün grafikler için Tesellation ve Kayıpsız Bellek Sıkıştırması gibi özellikleri de bulunuyor. Tüm bu grafik iyileştirmeleri bu güzde çıkması beklenen Elder Scrolls Blades oyununda görülebilir ki oyun içi grafikler de tanıtımda paylaşıldı.

Cevap bırakın