Apple A11 Bionic çip hakkında her şey

0

Apple’ın geçtiğimiz ayki lansmanında tanıtılan 4K Apple TV, üçüncü nesil Apple Watch, Air Power ve diğer tüm teknolojiler çok fazla konuşuldu elbette ama yeni iPhone’lar her zamanki gibi lansmanın ve sonrasında medyanın bir numaralı gündemi oldu. Sosyal medya ölçümleme şirketi Kimola’dan aldığım verilere göre 12 Eylül günü sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda iPhone yüzde 72’lik konuşma hacmi ile ilk sırada yer aldı. Konuşulma hacimlerinden iPhone’a en yakın ürün üçüncü nesil Apple Watch. Tanıtılan iPhone’ların kendi içinde konuşulma oranlarından aldıkları paya baktığımızda ilk sırada tahmin ettiğiniz gibi iPhone X değil, iPhone 8 yer alıyor. iPhone yüzde 51 ile kendisini yüzde 45 ile takip eden iPhone X’ten daha fazla konuşulmuş. Yeni iPhone’ların bu kadar gündem olmasının birçok sebebi var. Fiyat, iPhone 7 ile iPhone 8’in mukayese paylaşımlarını bir kenara bıraktığımızda yeni iPhone’larla ilgili en çok konuşulan ve bana göre en heyecan verici özellik A11 bionic çipi. Yapay sinir ağları şeklinde tasarlanan bu özel çip, makine öğrenme ve yapay zeka yetenekleri sayesinde Face ID, Animoji ve diğer pek çok özelliği destekliyor.

Apple ve Huawei’in içinde yer aldığı teknoloji firmaları yapay zeka alanında artan çalışmaları ile birkaç sene öncesine kadar hayal edilemeyen geliştirmeleri yapmaya devam ediyorlar. Örneğin Huawei’in geçtiğimiz günlerde tanıttığı Kirin 970, görüntü ve ses tanımayı hızlandıran yapay sinir ağları işletim birimine sahip. Apple’ın yapay zeka alanındaki hedefleri ise rakiplerinin çok daha ilerisinde. Bu hedeflerin kalbinde yer alan 64-bit mimariye ve 4.3 milyar transistöre sahip A11 Bionic çipi hakkındaki tüm detayları bu haftaki yazımda bir araya getirmeye çalıştım.

Akıllı telefonlarda kullanılan en güçlü ve akıllı çip
Apple’ın altı çekirdekli olarak tasarlanan işlemcisinin iki çekirdeğinin performansı eski modellerde kullanılan A10 Fuison’a göre yüzde 25 daha yüksek performansa sahip. Diğer dört çekirdek ise A10 Fusion’dan yüzde 70 daha hızlı. Bununla birlikte geliştirilen yeni nesil performans kontrolü altı çekirdeğin de aynı anda kullanılmasına imkan tanıyor. Eş zamanlı bir araya gelen altı çekirdek çok parçacıklı iş yükleri için yüzde 70’e kadar daha yüksek performans sunuyor. Bu verimlilik aynı zamanda batarya ömrünü de artırıyor. iPhone 7’ye göre A11 Bionic ile çalışan yeni iPhone’ların pili 2 saat daha fazla gidiyor. A11 Bionic ayrıca, eski nesil iPhone’lara göre yüzde 30’a kadar daha yüksek grafik performansı sunan üç çekirdekli bir tasarıma sahip Apple tasarımı GPU’ya entegre ediyor. Tüm bunlar, yeni yapay öğrenme teknolojisini, AR uygulamalarını ve 3D oyunları mümkün kılıyor. Ayrıca iPhone X ile fotoğraf çekerken A11 Bionic fotoğrafı çekilen nesnenin çevresini ve arka planını netleştirmeyi sağlayarak fotoğraf kalitesini maksimuma çıkarıyor.
Yüz tanıma teknolojisinde kullanımı
A11 bionic çip Face ID yani yüz tanıma özelliği ile çalışarak iPhone X kullanıcılarına cihazı yüz tanıma fonsksiyonu ile açma ve Apple Pay servislerini yine bu fonksiyon ile kullanma imkanı sunuyor. Nokta projektör, kızılötesi kamera ve akıcı aydınlatmadan oluşan son teknoloji TrueDepth kamera sistemini kullanan Face ID, iPhone X’da yüzü doğru bir şekilde haritalandırmak ve tanımak için A11 Bionic’ten güç alıyor.
Animoji
Yeni iPhone X derinlik algılayan ön kamerası ve kızılötesi sensörleri sayesinde insan yüzündeki 50’den fazla mimiği algılayarak emojiye dönüştürebiliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre animoji özelliğini mümkün kılan A11 çipi ve onun yapay zeka özelliği. Apple’ın Emotient’i satın almasından yaklaşık 1,5 yıl sonra yüz ifade tanımlama sistemine dayalı olarak sunulan “Animoji” özelliğinin, emojilerden daha samimi ve gerçekçi ifadelerle iletişimimizi geliştireceğini düşünüyorum.
Diğer tüm süreçler
Gerçek zamanlı işlemler için saniyede 600 milyara kadar işlem yapabilen A11 Bionic çip, Apple’ın yeni cihazlarındaki tüm süreçlerini hızlandırıyor. Server’larını herhangi bir işlem için kullanmak istemeyen Apple için bu oldukça önemli bir yenilik. Çünkü A11 Bionic çipteki her işlem cihaz üzerinde gerçekleşiyor, dışarıya herhangi bir data gönderilmiyor. Bu özellik güvenliği önemseyen kullanıcılar için de bulunmaz bir nimet.

Cevap bırakın