Apple, 4. çeyrekte Mac satışlarında rekor kırdı

0

Apple, 26 Eylül 2020 tarihinde sona eren 2020 mali yılının dördüncü çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı.

Dördüncü çeyreğine ait sonuçları duyuran Apple, Eylül çeyreğindeki gelirinin 64,7 milyar ABD dolarına ulaşarak rekor kırdığını, seyreltilmiş hisse başına üç aylık gelirinin ise 0,73 ABD doları seviyesinde olduğunu duyurdu. Uluslararası satışlar bu çeyrekteki gelirin yüzde 59’unu oluşturdu.

“Apple, sıkıntılı bir süreçte inovasyonla tanımlanan mali yılı, Mac ve Servisler için tüm zamanların rekorunu kırarak, Eylül çeyreği rekoruyla tamamladı,” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü. “COVID-19’un devam eden olumsuz etkilerine rağmen, bugüne kadarki en verimli ürün tanıtım döneminin içindeyiz ve başta 5G teknolojisine sahip ilk iPhone ürün serimiz olmak üzere, tüm yeni ürünlerimizin aldığı ilk tepkiler olağanüstü olumlu oldu. Uzaktan öğrenimden ev ofise kadar, Apple ürünleri pandemi sürecinde kullanıcılar için dünyaya açılan bir pencere oldu ve ekiplerimiz bu dönemin ihtiyaçlarını yaratıcılık, tutku ve yalnızca Apple’ın sağlayabileceği türde büyük fikirlerle karşıladı.”

Apple CFO’su Luca Maestri  ise “Aşırı değişken ve zorlu makro ortama rağmen, tüm zamanların gelir, hisse başına gelir ve serbest nakit akışı rekorlarını kırdığımız Eylül Çeyreği performansımızla olağanüstü bir mali yılı tamamladık” dedi.

Öte yandan Apple Yönetim Kurulu, Şirketin adi hisse senedi başına 0,205 ABD doları nakit kâr payı sağlandığını açıkladı. 9 Kasım 2020 tarihinde iş günü kapanışında kayda girecek kâr payının hissedarlara 12 Kasım 2020 tarihinde ödeneceği kaydedildi.

Cevap bırakın