Apple 2019 MacBook Air ve 2020 MacBook Pro’da klavye değişebilir

0

Apple 2019 MacBook Air ve 2020 MacBook Pro’ya yeni makas anahtar klavyesini dahil edebilir. İşte detaylar…

Apple, birçok farklı soruna sebep olan ve Mac kullanıcıları arasında pek de popüler olmayan kelebek mekanizmasıyla ilgilenmeye karar verdi. Kaynak, Apple konusundaki analizleri ile tanınan Ming-Chi Kuo. Bu nedenle kamuoyunda gerçeklik payı yüksek bir konu gündeme gelmiş oldu.

Yayınlanan bir raporda Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2019 MacBook Air’den başlayarak, dayanıklılık ve daha uzun tuş ömrü sunan makas düğmelerine dayalı yeni bir klavye tasarımı sunacağını söylüyor. MacBook Pro da yeni makas klavyesine sahip olacak, ancak şimdi değil, 2020’de. Gelecek yıla kadar Macbook Pro’nun yeni klavyeyi alamayacağını öğrenmek biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilir.

Yeni makas klavyesi, daha önce MacBook’ta görülmeyen ve tuşları güçlendiren cam elyafı içeren, tamamen yeni bir tasarım.

Sebebi ne?

Kuo, Apple’ın kelebek tasarımının düşük verimi nedeniyle üretiminin pahalı olduğunu söylüyor. Yeni klavyenin ise ortalama bir dizüstü bilgisayar klavyesinden daha pahalı olması bekleniyor, ancak yine de kelebek bileşenlerden daha ucuz olacağını söyleyebiliriz.

Klavye ergonomisi ve hissi birçok faktöre bağlıdır, ancak bu Apple’ın 2015’ten önce her MacBook’ta kullanılan aynı anahtar değiştirme mekanizmasına geri döndüğüne dair oldukça umut verici bir işaret.

Cevap bırakın