Apple 2016 yılı 1. çeyrek finansal bilançosunu açıkladı

0

Apple Unveils iPhone 6

Tüketici elektroniği ve yazılım şirketi Apple, 2016 yılı birinci çeyreğine dair finansal göstergelerini kamuoyuyla paylaştı. Şirketin resmi açıklamaları, iPhone satışlarının genel gelirlerdeki yüksek payına ve genel olarak olumlu göstergelere işaret ediyor. Detaylar şöyle…

Açıklamaya göre Apple, geçtiğimiz 3 aylık dönemi 75,9 milyar dolar gelir ve 18,4 milyar dolar kar ile kapattı. Şirketin önceki dönem geliri 51,5 milyar dolar gelir ve 11.1 milyar dolar kar şeklindeydi.

iPhone rekor kırdı

İlgili dönemdeki Apple ürünlerine dair satış rakamları da açıklandı. iPhone satışlarının gelirlerin yüzde 68’ine de oluşturacak şekilde 74,7 milyon adet seviyesine gerçekleştiği belirtildi. Apple ürün grupları arasında en fazla gelirin akıllı telefon satışlarından elde edildiğinin altı çizildi.

iPad satışları yükseldi

iPhone’u iPad satışlarının izlediği, satış rakamının 16,1 milyon olduğu kaydedildi. Önceki dönemde 9,8 milyon iPad satılmıştı. Özellikle Noel tatili döneminde satışların bir hayli arttığı anlaşılıyor. Mac bilgisayar satışları da 2016 yılı ilk çeyrek raporundaki açıklamaya göre 5,3 milyon seviyesinde; önceki döneme göre düşüş görülüyor.

Apple Macbook with OS X El Capitan and iPhone iPad with iOS 9 onApple adına pozitif bir 2016 yılı girişi gerçekleşmiş oluyor. Şirketin CEO’su Tim Cook da konuyla ilgili açıklamasında genel olarak ürün gruplarındaki kalitenin bilançodaki sonuçların ana faktörü olduğunun altını çiziyor. Ayrıca açıklamasında bir çeyrekte gerçekleşen tüm zamanların en yüksek iPhone satışlarına da ulaşıldığının altını çiziyor.

1 milyar Apple cihazı

Apple adına paylaşılan iki önemli detay daha vardı. Bunlardan ilki şirketin kasasındaki paranın 216 milyar Amerikan Doları seviyesine ulaştığı, diğeri ise dünya genelindeki çalışır haldeki Apple cihazlarının toplamının 1 milyarı geçtiği bilgisiydi. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın