App Store’da büyük temizlik

0

Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store, yüksek güvenlikli yapısıyla tanınır. Uzun değerlendirilmeler sonrasında kabul edilen uygulamaları da geliştiriciler için bir hayli zorlu süreçler anlamına gelir. Ancak konu sadece güvenlik değil, güncellik tarafı da mobil uygulamalarla ilgili olarak Apple’ın yoğun şekilde üzerinde durduğu özellikler arasında. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, bu noktada bazı çalışmalar yürütüldü ve önemli sayıda mobil uygulama, App Store’dan çıkarıldı. App Store, Apple mobil cihaz serileri iPhone, iPad ve iPod touch’a uygulama indirilebilen bir mağaza olarak özetlenebilir.

Net bir rakam belirtilmemekle beraber Apple’ın App Store’dan ‘on binlerce’ uygulamayı sildiği kaydedildi. Bunun nedeni ise iOS 11 başta olmak üzere son yazılım sürümleri ile uygun olmayan, dolayısıyla geliştiriciler tarafından artık pek de üzerinde durulmayan (güncellenmeyen) uygulamaları bertaraf etmek…

Ayrıca silinen uygulamaların ortak özelliği 32 bit tabanlı olmaları. Bilindiği üzere iOS 11’de sadece 64 bit uygulamalar çalıştırılabilecek. Tam da bu noktada Apple, geçtiğimiz haziran ayından itibaren 32 bit uygulamaları silmeye başlamıştı.

Diğer taraftan Apple’ın neden Windows’ta görüldüğü gibi hem 32 hem de 64 bit işletim sistemine uyumlu yazılımları birlikte çalıştırmak istememesi de ayrı bir merak konusu.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın