App Store’da artık ödeme öncesinde deneme yapılabilecek

0

App Store’da ücretli uygulamaların satın alım öncesi denenebilmesi mümkün hale geliyor. İşt detaylar…

Apple’ın 4 Haziran haftasına damgasını vuran geliştiriciler konferansında sadece yeni yazılım ve işletim sistemleri gündemde yer bulmadı, bazı yeni strateji hamleleri de kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda bir grup yazılım geliştiricinin kurdukları The Developers Union (Geliştiriciler Birliği) adlı grupla birlikte hareket ederek Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store’a yönelik bulundukları şikayet ve istekler gündeme gelmişti, teknoloji şirketi bu kapsamdaki bazı kararlarını açıkladı.

Bir ücretli uygulama beğenilmediği taktirde geliştiriciler tarafından geri ödeme yapılabiliyordu, ancak The Developers Union, Apple’dan kullanıcıların satın alım öncesinde uygulamaları denemelerine imkan tanınmasını istemişti. Bu istek karşılıksız bırakılmadı, artık bir ücretli uygulama satın alınmadan önce belirli bir süreyle (14 gün) ücretsiz olarak denenebilecek. Ancak bu noktada söz konusu sürenin sunulması tamamen geliştiricilerin insiyatifinde olacak, yani her uygulamada benzer yönergeyle karşılaşılmayabilir.

Pozitif adım…

Bu durumun her şekilde kullanıcı deneyimine pozitif katkıları olacağı aşikar. Çünkü öncesinde ücretli bir uygulama satın alınması için sadece kullanıcı yorumları ve puanlamalara bakılabiliyordu, ayrıca bazı videolarla fikir edinilmesi mümkün oluyordu.

Yeni uygulamayla birlikte kullanıcılar, belirli bir süreyle deneyimleyerek daha sonra satın alım işlemi gerçekleştirebilecekler. Bu tarz ‘deneme süresi’ konuları birçok benzer mağaza platformunda sunuluyordu, Apple, oldukça uzun bir süre sonra kullanıma sunmuş oldu.

Cevap bırakın