App Store’a ilişkin son bilgiler açıklandı [Resmi]

0

Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarının uygulama mağazası App Store, kazancı ve geliştiricilere sağladığı getiriyle dikkat çekiyor.

Apple’ın WWDC 2018 etkinliği kapsamında çeşitli hizmetleriyle ilgili en son veriler kamuoyuyla paylaşıldı. Şirketin CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamada iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarının uygulama mağazası App Store’un gelirleri ve ziyaretçi sayılarına dair rakamlar belirtildi.

Geliştiricilerin kazancının 100 milyar doları geçtiği bilgisini paylaşan Cook, aynı zamanda App Store’da haftada yarım milyar kullanıcının ziyarette bulunduğunu belirtti. Ayrıca App Store için uygulama geliştiren kişi sayısı olağanüstü bir hızla artmaya devam ediyor. Platformdaki kayıtlı geliştirici sayısının 20 milyona ulaştığı açıklandı.

Android mi iOS mi?

Böylelikle Android mi Apple mı geliştiricilere daha çok kazanç sağlıyor sorusuna da açıklık getirilmiş oluyor; Apple uyglulama mağazasının ulaştığı toplam rakamla birlikte Google’ın Android uygulama mağazasına göre daha yüksek getiri sağladığı görülüyor.

Cook, ayrıca Apple’ın Swift yazılım dili ile oluşturulan uygulama sayısının da 350 bine ulaştığını kaydetti. İlgili veriyi, ‘Swift, en hızlı büyüyen programlama dili’ ifadeleriyle aktardı.

“Kodlama önemli…”

Kodlamanın önemine de değinen Apple CEO’su, gençlere ve çocuklara öğretilmesi noktasında okullara büyük iş düştüğünü belirti, ek olarak kodlamanın son derece büyük ve geliştirilmeye müsait bir yetenek olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın