Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiApp Store siber saldırıya uğradı!

  App Store siber saldırıya uğradı!

  app-store

  Siber saldırganların hedefleri arasında özellikle son yıllarda mobil cihaz kullanıcıları da var. Daha önce Google Play’de zararlı yazılım içeren birçok uygulama tespit edilmiş, hatta hacker’ların ‘yazılım güncelleme’ ya da uygulamalara zarar vererek örneğin kullanıcıların kişisel verilerine ulaşma gibi amaçlar ortaya koyduklarına tanıklık edilmişti. Apple’ın mobil uygulama mağazası ise bu yöndeki gelişmelere genellikle uzaktı. Ancak bu durum oldukça çarpıcı bir şekilde değişmiş gibi görünüyor…

  Apple’ın mobil uygulama mağazası App Store’da ilk kez büyük ölçekli bir siber saldırının düzenlendiği, şirketin bu yönde adımlar attığı açıklandı. Apple’ın zararlı iPhone ve iPad uygulamalarını kaldırdığı belirtilirken konunun detayları paylaşıldı.

  Buna göre App Store’da XcodeGhost adlı kötü amaçlı bir yazılımın tespit edilmesinin ardından ilk etapta 5 adet uygulamanın mağazadan çıkarıldığı belirtildi. Öte yandan elbette iPad ve iPhone kullanıcılarının en çok merak ettiği konu olan zararlı uygulamaların ‘cihazlara etkide bulunup bulunmadığı’ sorusuna ise yanıt gelmedi. Yani veri hırsızlığı veya başka bir zararın açılıp açılmadığı net olarak bilinmiyor.

  Araştırmacılara göre popüler mobil chat uygulaması Wechat, Didi Kuaidi adlı bir oyun ve NetEase Inc.’nin bir müzik uygulaması da virüs bulaşmış uygulamalar arasında yer alıyor. Çinli güvenlik firması Qihoo360 Technology Co’ya göre ise XcodeGhost bulaşmış toplam 344 uygulama bulunuyor. Apple ise bu yönde bir sayı vermekten kaçındı. App Store’un da Google Play gibi risk altında olduğuna işaret eden gelişme, diğer siber saldırılar için de olasılıkları artırdı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN