App Store iOS 10 ile birlikte yenilenecek

0

appstorechanges

Apple’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller, iOS cihazlar için uygulama mağazası App Store’la ilgili olarak basına açıklamalarda bulundu. Uygulama mağazası için gelecek yenilikler 3 başlıkta sıralandı…

Buna göre App Store’a uygulama kabulünde değişikliğe gidiliyor. Daha önce çok daha katı olan uygulama kabullerinin daha esnek hal alacağının altı çizilirken ortalama 5 gün süren inceleme sürelerinin 1 güne düşeceği belirtiliyor. Öte yandan Schiller, değerlelendirme aşamalarının kesinlikle kaldırılmayacağını ifade ediyor.

Gelir modelleri konusunda yenilikler söz konusu. Örneğin daha önce abonelik sisteminin işlediği müzik akılı gibi uygulamaların yanı sıra herhangi bir uygulama da abonelik sistemi sunabilecek. Konunun belirtilen detayı ise bir tür taksitli uygulama satın alımı şeklinde; X uygulaması 20 dolar fiyata sahip örneğin, bunun fiyatı doğrudan değil de 1 yıla bölünmüş şekilde kullanıcıdan tahsil edilebilecek. Yine ne kadar kullanırsan o kadar öde türünde oyun ve uygulamalar da görülecek.

Apple’da uygulama üzerinden alınan bedellerde değişikliğe gidiliyor. Daha önce bir uygulama satışından yüzde 30 oranında bedeli direkt olarak alan Apple, artık bu oranı ilk yıl için alacak, ikinci yıl ve devamında ise söz konusu oran yüzde 15’e düşecek. Bunun geliştiriciler için pozitif bir Apple adımı olduğu görülüyor.

Son olarak App Store uygulamalarında gösterilen reklamlar azaltılıyor. Reklamlar yalnızca arama yapıldığında görülecek. Peki söz konusu özellikler, yenilikler ne zaman gelecek? Sonraki iOS sürümü olan iOS 10 ile birlikte görüleceği belirtiliyor.

Cevap bırakın