Anno 1800 İnceleme

Çayı kahveyi hazırlayın, eski bir dost ile buluşacağız!

0

Blue Byte tarafından geliştirilen ve Ubisoft’un dağıtımcılığını yaptığı şehir kurma oyunu olarak geçen Anno 1800, içerisinde bol bol strateji de barındırıyor. Anno 1800, serinin yedinci oyunu ve bizi Sanayi Devrimi’nin lideri olmaya çağırıyor.

Birçok teknolojiyi, kıtayı ve toplumu keşfetmeye çalışırken, hayal gücümüzle oyunu daha da güzelleştirmek mümkün. Eğer gerçek zamanlı strateji türününden hoşlanmıyorsanız, Anno 1800 sizin için sadece zaman kaybı olacaktır. Cities: Skylines’ın inanılmaz rahat şehir kurma sistemini bir tık üste çıkaran oyunda Campaign, Sandbow ve Multiplayer olmak üzere üç farklı yol mevcut. Hangi yolu oynamayı seçerseniz seçin, en başta Batı Avrupa adasının sorumlusu olarak adınıza ticaret yapmaktan başka bir şey yapmazsınız. İlk hedefimiz, şehrimizin temelini oluşturan basit bir tarım köyü inşa etmek.

Buradan da daha ötesine doğru uzanan bir kalabalık metropol yetiştirmek. Tabii köy büyüdükçe  ihtiyaçları  ne kadar iyi karşılarsanız, köyünüzün evlerini o kadar çok insan dolduracaktır. Bir çiftlik evi azami nüfusa ulaştığında, sonraki vatandaş sınıfı olan işçilere ev sahipliği yapacak şekilde yükseltilebilir. Bu, yerleşimin bir sonraki evrim aşamasını açar ve tuğla işleri, bira fabrikaları gibi daha gelişmiş binalar inşa etmenizi sağlar. Birçok detay, şehirleri yavaş yavaş büyütür. Kıyafet modası, şehrimiz daha geliştikçe değişir, atlı arabalarınız demiryolu ve hatta bisikletlere giderek daha fazla yol açar.

Tarımla ilgilenirken fiyatları kontrol etmek, diğer yandan da aç kalmamak adına yeterince işçinin de olması gerekiyor. Bu kadar samimi güzelliğin olması Anno 1800’ün oldukça yüksek performans gösterdiği anlamına geliyor. Özellikle leziz grafiklerin eşliğinde gerçekçi doğa haritasına tanıklık etmeyi amaçlıyorsanız, oyun istediğinizi veriyor. Anno 1800’ün en büyük sorunu, AI yani yapay zeka. Oyunda hikaye, tamamen yazılmış ve seslendirilmiş bir dizi karakterden oluşuyor. Daha da kötüsü, otomatik bir ticaret ya da sadece diplomatik ilişkilerde hafif bir düşüş olduğu an bizimle samimi etkileşimde olan AI, anında moral bozukluğuna giriyor.

Her şeyi bir kenara bırakırsak Anno 1800, bugüne kadarki en büyük ve en derin görkemli bir şehir kurma oyunu. Başlangıçta dinlendirici bir deneyimken, sonraki aşamalarda kaostan bile eğlenmeniz mümkün.

Cevap bırakın