Anne-Babalar çocuklarının teknoloji kullanımını nasıl denetlemeliler?

0

Hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojinin özellikle küçük çocuklarda kullanım yoğunluğuna bağlı olarak bazı davranış bozuklukları görülebiliyor. Aşırı kullanıldığında bir bağımlılığa dönüşen teknolojinin çocukların hayatlarını nasıl etkilediğini ve anne-babalar çocuklarının teknoloji kullanımını nasıl denetlemeliler konusunu inceleyelim. 

Çocuklarının Teknoloji Kullanımına Sınırlama

Eğer çocuklar teknolojiyi günlük yaşamlarında aşırı derecede ve kontrolsüz bir biçimde kullanıyorlarsa belirli bir zaman sonra çocuklarda sinirli davranışlar görülür. Uyku düzensizlikleri, yeme-içme düzeninde değişiklikler, derslerde başarısızlık, arkadaşlarıyla sorun, içe kapanma hali, şişmanlık ve hareketsizlikten ötürü gelişen sağlık problemleri ortaya çıkar. 

Çıkabilecek sorunları öncesinde engellemek için çocukları bilinçli bir şekilde teknoloji ile tanıştırmalı ve bunu yaparken de onların gelişimlerine katkıda bulunacak bazı sosyal faaliyetler desteklemeliyiz. Çocukların sosyal hayatın içinde kalmaları, spor yapmaları, hobi edinmeleri ve arkadaşlarıyla fiziksel ortamda oyun oynamaları sağlanarak insanlarla ve hayvanlarla olan iletişim becerilerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Çocuğunuz Teknoloji İle Kaç Yaşlarında Tanışmalı?

Elbette bu konunun uzmanı olarak kesim hükümler vermem mümkün değil fakat internet üzerinde kısa bir araştırma yaparsanız genelde Pedagogların aynı görüş etrafında toplandığını görürüz. Onlara göre çocuklar 2 yaşına gelinceye kadar bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve tablet gibi teknolojik cihazlardan uzak durmalılar. Bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için bu kriterlere dikkat etmek gerekiyor.

Bilgisayarda Yazışma Arkadaşı Yerine Parkta Oyun Arkadaşı

Burada anne-babalara büyük görev düşüyor. Çocuklarının internet üzerinden arkadaş bulmaları yerine onları sanal olmayan bir ortamda sosyalleştirmeye çalışmalılar. Çocuklarının teknolojiyi kullanmalarını çok da fazla kısıtlamadan onların okul arkadaşlarıyla kendi gözetimlerinde sosyalleşmelerini sağlamaları, onları sinema, tiyatro ve spor aktivitelerine yönlendirmeleri olumlu gelişimlerine katkı sağlayacaktır. .

Bozulan Uyku Düzeni

Çocukların çok fazla televizyon, tablet, bilgisayar veya cep telefonuyla ilgilenmeleri, oyun konsollarıyla aşırı oyun oynamaları onların uyku düzenlerinde değişikliklere ve sonrasında da bozukluklara yol açabilir. Çocuklar kendi odalarında kontrolsüz bir biçimde yukarıda bahsi geçen teknolojik cihazlarla yalnız başına bırakılmamalıdır.

En Çok Görülen Bağımlılık Türü : Tablet

Fiyat aralığı düşünüldüğünde bir ailenin en kolay ulaşabileceği teknolojik cihazların başında tabletler gelir. Kolay ulaşılabilirliği tabletlerin çocuklar tarafından çok sık kullanılmasına sebep olmakta ve kullanım yoğunluğu da tablet bağımlılığına sebep olmaktadır. Çocuklar tabletleri ağırlıklı olarak oyun oynamak, interneti kullanmak, video seyretmek için kullanmaktadır. Uzmanlar 0-2 yaşa arası çocukların teknolojik cihazlardan uzak durmalarını, 2-5 yaş arası çocukların da teknolojik cihazları günde en fazla 1 saat kullanmaları gerekliliğini savunuyorlar.

Hareket Azaldıkça Şişmanlık Artıyor

Çocuklar zamanlarının çoğunu tablet veya oyun konsollarının başında hareketsiz geçirdikçe sağlıksız bir biçimde kilo aldıkları gözleniyor. En çok görülen davranış biçimleri arasında televizyon veya bilgisayar başında sürekli bir şeyler atıştırmak, saatlerce hareketsiz kalmak bulunuyor ve bu da şişmanlamayı tetikliyor.

Süreci Nasıl Denetleyebilirsiniz?

– İlk yapacağınız bilinçli, bilgili ve teknolojiyi çocuklarınızdan daha iyi takip eden anne-babalar olmak. Çünkü insanlar bilmedikleri bir şeyi denetleyemezler. O yüzden teknolojik cihazlar konusunda hiç bilginiz yoksa mutlaka eğitim almalısınız. Böylece hem çocuklarınıza teknolojiyi öğreterek daha çok sevdirir hem de onları denetlemiş olursunuz.

– Çocukların kendi odalarında teknolojik cihazlarla tamamen başbaşa kalarak denetimsiz bir şekilde kullanmalarını engellemek için onlarla birlikte ortak kullanım saatleri oluşturun. Birlikte oyun oynamak veya internetten ödev konusunda araştırma yapmak anne-babalar için iyi bir başlangıç olacaktır. .

– Özellikle küçük çocuklarınız varsa hem onların cinsellik ve şiddet içerikli TV programlarını seyretmelerini hem de internetten bu konudaki sitelere ulaşmalarını engelleyecek önlemleri almanız gerekmektedir. TV sizin gözetiminizde olacaktır ama tablet veya bilgisayardan girilen siteleri çok fazla takip edemeyeceğiniz için aile fitrelerini nasıl kurabileceğinizi bilmeniz gerekir.

– Çocuklarınızı sürekli olarak internetten veya telefondan gelebilecek tehditlere ve tacizlere karşı uyarın ki böyle bir durum yaşadıklarında bunun farkında olsunlar ve size haber verebilsinler.

Çocuğunuzun hangi uygulamaları, programları kullandığını, kimlerle mesajlaştığını, ne tür programlar yüklediğini ve internette neler aradığını mutlaka takip edin.

Cevap bırakın