Angry Birds’ün geliştiricisi halka arz sonuçlarını açıkladı

0

Android ve iOS platformlarındaki ‘her zaman popüler’ oyunlardan biri de şüphesiz Angry Birds. Birçok farklı versiyonla oyun severlerin karşısına çıkan mobil oyunun arkasındaki şirket ise Rovio Entertainment Ltd. Kısa süre önce halka arzı gerçekleştirilen oyun şirketi, çeşitli bilgileri kamuoyuyla paylaştı…

11,50 Euro fiyatla belirlenen Rovio hisselerinden 30 milyon Euro gelir elde edildi. Şirketin halihazırdaki piyasa değerlemesi 1 milyar 60 milyon Euro seviyesinde; 28 Eylül’deki halka arz öncesi değerlemesi 896 milyon Euro’ydu.

Şirket, yeniden canlanıyor gibi görünüyor; 2017’de bir önceki yıla göre iki kat daha fazla satış geliri elde edildi ve piyasa otoriteleri nezdindeki konumu oldukça istikrarlı görünüyor. Oyun şirketinde 2015’te büyük bir gerileme yaşanmış ve çalışan sayısı önemli ölçüde azalmıştı. 2016’daki Angry Birds filmi ve 2017’deki yeni oyunlarla gidişatın olumlu yönde seyretmeye başladığı görüldü.

Bir diğer detay olarak Rovio, yatırımcılarının yüzünü güldürecek resmi açıklamalarda bulunmayı da ihmal etmiyor. Bu noktada halka arz ile birlikte elde edilecek gelirlerin marka bilinirliğinin artırılması, oyun endüstrisindeki konumun daha iyi hale getirilmesi ve genel itibarıyla Rovio’nun daha da büyümesi için kullanılacağı açıklandı.

Oyun dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın