Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAndroid’in az bilinen yetenekleri

  Android’in az bilinen yetenekleri

  Akıllı telefonunuz hangi marka olursa olsun; onunla e-posta okumak, sosyal ağlara girmek ve oyun oynamaktan daha fazlasını yapabilirsiniz.

  1 Hızlı arama
  Bazen kişiler içinde dolaşmak düşündüğünüzden daha uzun ve can sıkıcı olabilir. Oysa sürekli aradığınız insanlar için bir hızlı arama simgesini ana ekrana yerleştirebilirsiniz. Ekranın neresine eklemek isterseniz oraya basılı tutun. Bir menü karşınıza gelecek, buradan kısayolları ve daha sonra kişileri seçin. İstediğiniz numarayı bulup ekleyin.

  2 İnternet yokken bile haritasız kalma
  Telefonunu ya da 3G’ni kullanamayacağın bir yere seyahat ediyorsan, bu haritasız kalacağın anlamına gelmiyor. Seyahate çıkmadan önce, gitmek istediğin bölgeyi Google Maps’te bul ve arama kutusuna “Ok Maps” yaz. Google Maps, ekrandaki bölgeyi tüm detaylarıyla indirecek ve hiçbir bağlantı olmaksızın kullanabilmeni sağlayacaktır.

  google offline

  3 Telefonuna dilini öğret
  Mesaj yazarken karşına çıkan düzeltmeleri düzeltmek zorunda mı kalıyorsun? Telefonuna sık kullandığın sözcükleri öğretmek çok kolay. Bir kelimeyi bitirdikten sonra üzerine basılı tutman yeterli. Sonraki yazdığında birkaç harften sonrası otomatik tamamlanacak.

  Android’li cihazlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  4 Sabit diske dönüştür
  Android telefonunun bir işlevi de sabit disk olarak kullanılabilmek. Telefonunu USB kablosuyla bilgisayara bağla ve ekrana gelen soruda USB depolama cihazını seç. Artık masaüstünde onu bir sabit disk gibi görebilirsin, böylece hem cihaza hem de cihazdan dosya aktarmak çok pratik.

  5 İstenmeyenler sesli mesaja!
  Konuşmak istemediğiniz birileri mi var? Her aramaya göz ucuyla bakıp o korkuyu yaşamaktansa, bırak bu işi telefonun görsün. Aramasını açmak istemediğin kişinin üzerine gel ve Düzenle’ye dokun. Daha sonra alttaki ek bilgiler kısmında “Doğrudan sesli mesaja gönder” seçeneğine git. Artık bu kişi arayınca telefon çalmadan bu iş halledilecek.

  veri kullanimi

  6 İnternet paketi kullanımını takip et
  İnternet paketinin zamanından önce bitmesi kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Oysa bunu takip ederek sonuna yaklaşmadan önce fark edebilirsin. Ayarlar altında Veri Kullanımı menüsünde sadece ne kadar veri kullandığını değil, en çok kullanan uygulamaları da görebilirsin. Buradan koyabileceğin bir sınıra eriştiğinde telefonun seni uyararak paketinin bitmesine engel olabilir. Dilersen bu kotayı geçince veri kullanımının otomatik kapanmasını da sağlayabilirsin.

  7 Sesli mesaja nazik geçiş
  Beşinci maddede istemediğin kişileri sesli mesaja doğrudan yönlendirebileceğinden bahsetmiştim. Her zaman böyle kaba olmaya gerek yok, diyelim ki konuşamayacağınız bir ortamdasınız ve gelen aramayı da nazikçe reddetmek istiyorsunuz. Telefon ayarlarında Hızlı Yanıt menüsüne girin, buradan belirleyeceğiniz mesaj, aramayı reddettiğiniz kişiye gönderilecek. Bunu hazırladıktan sonra, açamayacağınız durumda arama ekranını yukarı doğru iterek bu mesajın arayana gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

  8 Sayfaları boşuna yüklemesin
  Chrome’u her açtığınızda tüm sekmelerdeki sayfaların yüklenmesi hem daha fazla veri kullanmanıza hem de telefonun kısa bir an da olsa yavaşlamasına sebep olur. Bunu engellemek için Ayarlar altında Yönetim’e tıklayın. Burada önyükleme ibaresinin yanındaki seçimi kaldırırsanız, artık sadece kablosuz ağa bağlandığınızda sayfalar önyüklenecek.

  9 Bu telefon kimin?
  Telefonunuzu kaybetmeniz ya da bir yerde unutmanız durumunda, size ulaştırmak isteyen birisi olursa, gireceğiniz bilgilerin kilit ekranından görülebilmesini sağlayabilirsiniz. Ayarlar menüsünde Güvenlik alt menüsüne girin. Buradan Ekran Güvenliği altından bilgileri ekleyebilirsiniz. Alternatif numara ekleyebilmeniz de size ulaşılabilmesini kolaylaştırıyor.

  sahip bilgisi

  10 Çocuk ortalığı dağıtmasın
  Bazı cihazları çocuklarla paylaşmak durumunda kalırız ama bu onunla oda arkadaşı olmaktan farksızdır. Kendinizi devasa bir dağınıklığın içinde bulabilirsiniz. Android’li tabletinizi ortak kullanıyorsanız, ona özel bir profil açın ve hem sadece belli uygulamalara ve içeriklere erişsin hem de sizin alanınız size kalsın. Ayarlar altında Kullanıcılar’a girin. Buradan kullanıcı ya da profil ekle diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

  Android’li cihazlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN