Android’den Android’e nasıl veri taşınır?

0

Android’den Android’e nasıl veri taşınır? Kullanıcılar yeni bir telefona geçince veri aktarımı gözlerinde büyüyor. Meşakatli görünen bu işlem için “üşeniyorum, öyleyse yarın” genelde şiar edinilmiştir. Ama erinmeyin, işinizi kolaylaştırmak için bu ipuçlarımızı takip edin ve mazaretlerden kurtulun.

Android’den Android’e nasıl veri taşınır?

Google ile taşıyın

Çoğu Android kullanıcısı telefonuna Google hesabını eklemiştir. Google senkronizasyonuyla e-postla, fotoğraflar, telefon rehberi, takvim ve uygulama ayarlarını yedekleyip, geri yüklemek mümkün.

Eski telefonunuzda Ayarlar’a gidin ve Hesaplar bölümünde Google hesabınıza dokunun. Burada tüm verilerinizin yedeklendiğinden emin olmak için elle senkronlamayı seçin. Eşeği kazığa tam bağlamış mısınız kontrol etmek için de bilgisayardan drive.google.com’a girebilir ya da telefonunuzda Google Drive uygulamasından yedeklerinizi inceleyebilirsiniz.

Fotoğrafları da Google Fotoğraflar ile kaydedebilirsiniz. Uygulamanın sol üstündeki üçlü çubuktan yedekelme işlemini başlatabilirsiniz. Büyük oyun geliştiricileri genelde kendi bulut alanlarını sunsa da oyun kayıtlarınız Google Play Oyunlar ile kaydedilir.

Yeni telefona geçince senkron edilecekler sırasında bu sekmeyi de seçmeniz önerilir. Bu işlemler bitince, yeni telefonunuza Google Drive ve Google Fotoğraflar uygulamalarını kurun. İşte bu kadar.

Üretici uygulamaları

Bazı üreticiler veri taşıması için uygulamalar sunuyor. Uygulamasına göre e-postalar, kişi rehberi, videolar, takvim, fotoğraf ve diğer medya içerikleri taşınabiliyor. Bu aktarım telefondan telefona kablosuz ya da kablolu şekilde olabildiği gibi bilgisayardan telefona da olabiliyor.

Örneğin Samsung Smart Switch, Xperia Transfer, LG Mobile Switch ve HTC Transfer Programı gibi uygulamalar cihazlarınız arasında yedekleme ve geri yükleme yapabiliyor. Üç uygulama telefonlar arası çalışabilirken, LG’nin uygulaması sadece diğer LG telefonlarla uyumlu.

LG’de Ayarlar, Genel ve Yedekleme altında telefonlar arası veri paylaşımı yapılabiliyor. Diğer yandan Samsung Switch Mobile iki telefonu standart micro USB kablosuyla birbirine bağlamaya yarayan OTG kablosuyla çok hızlı ve pürüzsüz çalışıyor.

Tabii farklı firmaların telefonlarından veri paylaşımı esnasında uyumsuzluk yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalı. Bunun yanında bu kadar veriyi bir anda yedeklemek istemezseniz ya da önemsemiyorsanız, ayrı olarak yedekleme yapmanız da mümkün.

Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp tüm fotoğraf, müzik ya da videolarınızı klasörlerinden bilgisayarınıza aktarabilir ve yeni telefonunuza aynı şekilde kopyalayabilirsiniz. Keza rehberinizi de .vcf biçiminde rehber uygulamasından dışa aktarabilir ve diğer telefonunuza alabilirsiniz. Alternatif olarak MyBackup gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın