Android’de sevindiren gelişme

0

Google, Android cihazlardaki güvenlik güncellemelerini mümkün olduğunca daha çok cihaz üzerinde sunma gayretinde. İşte detaylar…

Android platformunun yazılım teknolojisinin çekirdeğini oluşturduğu cihaz sayısı dünya genelindeki yaygınlığı ile olağanüstü seviyelere ulaşmış durumda. Ancak yazılım güncellemeleri konusunda uzun yıllardır süregelen bazı semptomlar söz konusu, örneğin güncellemeler hızlı bir şekilde genele yayılamıyor, örneğin geçtiğimiz aylarda final versiyonuyla yayınlanan en son Android sürümü Nougat’nın, tüm cihazların sadece yüzde 5-6’sında yüklü olduğu görülüyor.

Üstelik farklı bir konu daha var, Google’ın aylık olarak yayınlanan güvenlik güncellemeleri de çoğu üretici tarafından es geçilebiliyor. Bu noktada görüş bildiren Android güvenlik şefi David Kleidermacher, bunun üzerinde çalışıldığının altını çiziyor.

Kleidermacher tarafından belirtilen detaylara göre cihaz üreticileri ile yapılacak yeni bir anlaşma yapısı kapsamında firmaların güncellemeleri kullanıcılarına sunmalarının zorunlu hale getirilmesi planlıyor. Güvenlik tarafındaki çalışmaların sonucu olarak sıklıkla yayınlanan Google güvenlik güncellemelerinin bu sayede geniş kesimlere erişiminin sağlanması hedefleniyor.

Firmaların Google güvenlik güncellemelerini yayınlama konusundaki bakış açılarını değiştirme potansiyeli üzerinde durulduğu kaydedilirken sürecin bir de öne çıkan detayı bulunuyor; buna göre söz konusu süreç, sadece ‘yeni’ Android cihazlarla birlikte gelecek. Böylelikle yeni cihaz satın alan kullanıcılar, daha eski cihazlara kıyasla kritik önem taşıyan her güvenlik güncellemesini eksiksiz olarak edinebilecekler.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın