Android ve iOS yine karşı karşıya: Konu daha ciddi!

0

Uzun yıllardır Android ve iOS işletim sistemleri farklı açılardan birbirleriyle kıyaslanıyor. Gerek sundukları özellikler gerekse arayüz açısından değerlendirilen bu iki işletim sistemi şimdi yeni bir alanda karşı karşıya geldi. Counter Point Research tarafından paylaşılan yeni verilere göre Android ve iOS RAM performansları karşılaştırıldı.

Android mi iOS mu? RAM performansları karşılaştırıldı

Akıllı telefonlar noktasında en önemli ayırıcı özellikler arasında yer alan RAM performansı, telefonda oyun oynamadan tutun da video kaydetme ve onu düzeltmeye kadar önem arz ediyor. İşte  Counter Point Research tarafından iki işletim sisteminin ne kadar RAM sunduğu gözler önüne serildi. 2020 yılının sonuyla birlikte iOS cihazlar, RAM kapasitesi ortalaması değerlendirmesinde Android cihazlara yaklaşmış durumda.

Android tarafta çok çeşitli telefon modelleri bulunuyor. 3 GB kapasiteden başlayan ve 18 GB RAM’lere kadar yükselen seçenekler, iOS tarafına gelince bu kadar çeşitli olmuyor. Yine de yapılan araştırmalara göre kapasite olarak iOS’un yakın zamanda Android tarafa yaklaşmış durumda olduğunu görüyoruz.

Android ve iOS

Yayımlanan istatistiklerde ise görüldüğü üzere 3.6(4 GB RAM) bulunan iPhone 11 Pro/Pro Max modelleri iPhone 12 Pro/Pro Max modelleriyle 6 GB RAM performansına kadar çıkıyor. Android tarafın 5.0 olan ortalama RAM potansiyeline yeni iPhone serisiyle 4.5 ortalamaya kadar çıkan Apple, bu noktada iOS işletim sisteminin Android RAM performansını yakaladığı görülüyor.

Başka bir istatistikte ise hangi markanın telefonlarında kaç GB RAM kullandığını ortaya çıkarıyor. Örneğin Android tarafta en yüksek RAM performansı 5.4 ile Huawei oluyor. İkinci sırada 5.3 ile Oppo, üçüncü sırada 5.0 ile Vivo yer alıyor. Diğer modeller ise sırasıyla, 5.0 ile Honor, 4.4 ile Samsung, 4.1 ile Realme, 3.8 ile Redmi oluyor. Android’in daha fazla RAM kapasitesine ihtiyaç duyduğu bilinse de yine de iOS arkasından geliyor.

Cevap bırakın