Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelAndroid TV: Televizyonların yükselen trendi

  Android TV: Televizyonların yükselen trendi

  Android TV işletim sistemi bulunan televizyonların sayısı giderek artıyor.

  Telefon, tablet, saat ve benzeri cihazlar derken artık televizyonlar da Android işletim sistemini kullanmaya başladı. Günümüzde birçok televizyon üreticisi Android’in özel bir sürümü olan Android TV işletim sistemini tercih ediyor. Bu tercihin birçok haklı sebebi olduğu gibi eksikliklerine rağmen bu işletim sistemi televizyonlar için her geçen gün daha cazip hale geliyor.

  Android TV: Televizyonların yükselen trendi

  Öncelikle televizyonlar da artık uygulama yüklenen cihazlar haline geldi. Son birkaç yıldır süregelen bu durumla kullanıcılar yeni çıkan uygulamaları televizyonlarında da görmek istemeye başladı.

  Elbette bu uygulamaların başında TV, dizi ya da film izleme platformları geliyor. Özellikle pandemi ile beraber hayatımıza giren bu dizi platformlarının sayısı hem dünyada hem Türkiye’de çok hızlı arttı. Hal böyle olunca bu tarz bir platformun en kolay izleneceği yer ise akıllı televizyonlar.

  Yakın zamana kadar birçok televizyon üreticisi kendi cihazlarında kendi işletim sistemlerini kullanıyorlardı. Bu durum halen devam etse de bazı üreticiler hem Android TV işletim sistemini hem de kendi işletim sistemlerini kullanmaya başlayarak başladı.

  Android TV

  Çünkü bu işletim sistemine uygulama geliştirmek Android bir telefona geliştirmek kadar kolay ve yaygın bir durum olduğu için yeni çıkan bir uygulama anında bu televizyonlara da yüklenebilir hale geldi.

  Bu yenilikle beraber hayata geçen yeni bir uygulamanın televizyonlara da yüklenmesi birkaç aydan birkaç güne indirildi. Bu da kullanıcı şikayetlerinin düşmesine ve Android TV kullanan üreticilerin ön plana çıkmasına yol açtı.

  Bu işletim sistemi sadece uygulama yüklemek için değil ayrıca Android işletim sistemi ile benzeyen arayüzü ile de tanıdık bir deneyim sunduğu için de tutuldu.

  Öte yandan tüm üreticilerin bu işletim sistemine geçtiğini söylemek mümkün değil. Örneğin Samsung Tizen, LG de WebOS işletim sistemini kullanmaya devam ediyor. Bazı üreticiler de kendi geliştirdikleri işletim sistemi ve arayüzlerle televizyonlarını üretmeyi sürdürüyor. Android TV kullanmayan üreticiler uygulama konusunda ciddi bir altyapı kurarak bu konuda destek vermeye devam ediyor.

  MediaMarkt internet sitesi ve mağazalarında bu işletim sistemini kullanan televizyonları inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN