Android Telefonların Sıkıcı Özelliklerinden Kurtulma Yöntemleri

      Günümüzde bir akıllı telefonun mobil ağların dışında olması neredeyse imkansız. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler hatta evdeki kahve veya buzdolabı bile bir tuş ile internet bağlantısı yapabiliyor. Özellikle akıllı telefonlar günün her anında e-postalar, bildirimler, durum güncellemeleri vs. gibi işlemler ile yoğun bir trafik ile karşı karşıya kalıyor. Bu haftaki  ” Android Telefonların Sıkıcı Özelliklerinden Kurtulma Yöntemleri ” başlıklı yazımda, Android tabanlı akıllı telefonları optimize ederek, telefonun bazı sıkıcı özelliklerinden kurtulup, daha eğlenceli hale getirmenin yollarından bahsedeceğim.

Kilit Ekranı Ayarlarını Özelleştirme

      Akıllı telefondan güvenlik oldukça önemli. Bununla birlikte, telefonun ekranını açmak için her seferinde pin kodu girmek ya da ekrana bir şekil çizmek bir süre sonra can sıkıcı bir hal alabilir. Bu sıkıcı olabilecek durumdan kurtulmak için Android telefonlarda ” Ayarlar > kilit ekran ve güvenlik > Güvenli kilit ayarları > Smart Lock ” adımları takip edildiğinde gelinen ekranda, ekran kilidinin hangi durumda açık kalacağı kontrol edilebiliyor.

 

      Bu ekranda:

  • Android akıllı telefon eldeyken bir kez ekran kilidi açıldığında, telefonun taşındığı veya elde tutulduğu sürece ekran kilidinin açık kalması,
  • Güvenilir yerler olan ev ya da istenilen bir lokasyon seçildiğinde kilidin devamlı açık kalması,
  • Akıllı telefon ile birlikte çalışan giyilebilir bir akıllı cihaz yakınındayken ekran kilidinin açık kalması,
  • Android telefonun ekranı açık iken ” Ok Google” denildiğinde veya araba kullanırken Google harita ekranında kilidinin açık kalması,

      gibi durumlar kontrol edilebilir. Smart Lock özelliğinin oldukça kolaylık sağladığını söylemeliyim.

Gereksiz Uygulamaları Devre Dışı Bırakma

      Andorid akıllı telefonlar kutusundan açıldığında üzerinde üretici firmanın bir ölçüde reklamını yaptığı ve silinemeyen bazı uygulamalar yüklenmiş olarak gelir. Bu uygulamalar çoğunlukla kullanılmazlar ve büyük bir bölümü de uygulamaların ” lite” denilen bütün özellikleri ile çalışmayan versiyonlarıdır. Bu uygulamalar telefonda performans kayıplarına neden olabiliyor. Teknik olarak Bloatware olarak adlandırılan bu tür uygulamaları devre dışı bırakmak için “ Ayarlar > Uygulamalar ” penceresinden uygulama kaldırabilir ya da devre dışı bırakılabilir. Devre dışı bırakılan uygulama sistem kaynağını da artık kullanmayacaktır. Ayrıca, devre dışı bırakılan uygulamalar daha sonra yeniden aktif edilerek kullanılabilir.

Otomatik Parlaklığı Kapatmak

      Akıllı telefonlarda ortamdaki ışığın durumuna göre ekran parlaklığının kontrol edildiği bir özellik kullanılır. Android telefon bulunduğu ortamdaki ışığın durumuna göre ekran parlaklığını telafi etmeye çalışması esnasında sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu durumu engellemek için ” Ayarlar >  Ekran > Parlaklığı otomatik ayarla ” adımları takip edilerek otomatik parlaklık özelliği kontrol edilebilir.

Bildirimleri Yönetme

      Akıllı telefonlar zamanla fazla kullanılmayan uygulamalarla dolmaya başlar. Bu uygulamaların sinir bozucu bildirimleri olabilir. Bu durum telefon sahibini tam bir telefon bağımlısı haline getirebilir. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için öncelikle kullanılmayan uygulamalardan kurtulmak veya bildirimlere sınırlama getirmek düşünülebilir. Eski Android telefonlarda ” Genel Bildirimler “, yeni versiyon cihazlarda ” Bilgilendirme ” başlığı altında, telefondaki uygulamaların bildirim ayarları kontrol edilebilir. Anroid cihazlarda bildirim ekranına ulaşmak için ” Ayarlar > Bildirimler ” adımları takip edilir. Bu ekranda seçilen herhangi bir uygulama için öncelikle; bildirimlerin tamamen kapatılması, bildirimin sessiz gösterilmesi, kilitli ekranda bildirimlerin nasıl gösterileceği veya telefonun rahatsız etme durumunda bile bildirim gönderilmesi gibi seçenekler düzenlenebilir.

      Android platformu kullanan akıllı telefonlarda daha verimli zaman geçirmek için yukarıda saydığım özelliklerin yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

      Twitter takip @salihertugrul  Instagram takip teknokafe

Cevap bırakın