Android Telefonlarda Çocuk Koruması Uygulamaları

     Büyüklerin elinden düşürmediği cep telefonları ister istemez çocukların da oldukça ilgisini çekiyor. Bazen çocukla birlikte oyun oynayıp zaman geçirmek bazen de biraz nefes alabilmek için çocuğun telefonla oynamasına izin veriyoruz. Diğer taraftan, pandemi dönemini yaşadığımız şu günlerde, okul çağına gelmiş çocuklar için akıllı telefon bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Çocuklar, ev ödevlerini internette arayabilmek, bilgilendirici ve eğlenceli videolar izlemek, arkadaşları ile iletişime geçmek, sosyal medya platformlarını kullanmak, çevrimiçi film ve TV şovlarını izlemek için cep telefonu kullanıyor. Bu haftaki ” Android Telefonlarda Çocuk Koruması Uygulamaları ” başlıklı yazımda, büyüklerinin  telefonlarını kullanan çocukların veya kendi telefonu olan okul çağına gelmiş çocukların, internetten gelebilecek her türlü çevrimiçi tehlikeden korunmak için  kullanılabilecek uygulamalara örnekler vereceğim.

Google Family Link

      Family Link, Google’ın sunduğu ücretsiz ebeveyn kontrol uygulamasıdır. Uygulama, çocuklar ve gençler internette gezinirken, oyun oynarken,  cep telefonunuzu kullanarak, onlara yol göstererek  temel dijital kurallar belirlemenize olanak sağlıyor. 13 yaş ve altındaki çocuklar için Google hesabınıza benzeyen, çoğu Google hizmetlerinden oluşan servislere erişim için bir Google hesabı oluşturmanıza olanak sağlıyor.

      Uygulama ile çocuğunuzun Google Play Store’dan indirmek istediği uygulamaları onaylayıp engelleyebiliyorsunuz. Hangi uygulamaların çocuğunuza uygun olduğunu belirlemek zor olduğundan,  Family Link uygulaması, doğrudan çocuğunuzun cihazına uygun, öğretmenler tarafından önerilen uygulamaları gösteriyor.

     Family Link ile çocuğunuzun ekran başında ne kadar zaman geçireceğini belirleyip, aile aktivitelerine katılım sağlaması için çocuğun kullandığı cihazı uzaktan kilitleyebiliyorsunuz.

Safe Lagoon

 

      SafeLagoon, çocukları internetin çevrimiçi ortamında 7/24 siber zorbalığa karşı koruyan bir uygulamadır. Uygulama, çocukların ve gençlerin güvenliğini sağlarken, kullanılan akıllı telefon veya tablette kullanım süresinin yönetimine olanak sağlıyor.

      Uygulama ile çocukların kullandığı akıllı telefonlarda,

Anlık mesajlaşma programlarını izlenebiliyor.
GPS ile çocuğun konumunu haritada bulunabiliyor.
Uygulama kullanımını ve web aramaları izlenebiliyor.
Uygulamaları ve oyunları engelleyip,  programları kilitlenebiliyor.
Çağrılar ve SMS metinleri izlenip, belirli numaralar engellenebiliyor.
Uygulama kullanım süresi kontrol edilip, uygulama ve internet kullanım süresine sınırlamalar konulabiliyor.
Telefonu tek bir düğmeye basarak kilitleyip, kilidi açabiliyor.

ESET Parental Control

      ESET Parental Control uygulaması, tablet ve akıllı telefon kullanan çocukları, internetin çevrimiçi tehlikelerinden korumak için tasarlanmıştır.

      Uygulamanın özelliklerine bakacak olursak,

 •  En çok ziyaret edilen etki alanlarının listesi – En sık ziyaret edilen web sitelerini gösterir.
  Web Koruması – Kumar ve pornografi gibi kategoriler otomatik olarak engeller.
  Web Siteleri İçin Sadece İzleme Modu – İçerikleri hemen engellememe seçeneği sunar.
 • Uygulama Koruması – Engelleme — Google Play’ da sakıncası olmayan uygulamaları göstererek kontrol sağlar.
  Süre Temelli Uygulama Denetimi — Belirli bir gün boyunca maksimum internet kullanım süresini ayarlamanıza veya okul ya da yatma vaktinde belirli kategorilere erişimi engellemenize olanak sağlar.
  Uygulamalar İçin Yalnızca İzleme Modu — Çocuğunuzun erişimini engellemeden hangi uygulamaları kullandığını gösterme.
  Giyilebilir Cihaz Desteği — Tüm bildirimleri direkt akıllı bileklikten gösterme.
 • Çocuk Odaklı Arayüz ve İletişim — Çocuk dostu arayüz ile saygılı bir tonda hitap edip ve her defasında çocuğa neler olup bittiğini nedenleri ile anlatma.
  Engellemeyi Kaldırma İsteği —  Bir web sitesi veya uygulama engellenirse ya da koyduğunuz süre dolarsa veya aygıtta ayarlanan maksimum günlük süre sona erdiğinde, çocuğunuz size engellemeyi kaldırma isteği gönderme.
 • Çocuğum Nerede — Doğrudan akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden çocuğunuzun yerini bulma.
 •  Çocuklarınızın sizin bilginiz olmadan ESET Ebeveyn Kontrolü’nü kaldırmasını engelleme.
  Çocuklarınızı uygunsuz online içerik ve kimlik avı web sitelerine karşı anonim olarak koruma.

      Twitter takip @salihertugrul   Youtube takip için YouTube

Cevap bırakın