Android telefonlarda antivirüs uygulaması kullanılmalı mı?

0

Akıllı telefonların neredeyse büyük çoğunluğu Android işletim sistemini temel almaktadır. Hatta bunun akabinde tabletler ve diğer ürünlerde bu sistemi kullanmakta. Ancak yıllardır kullanıcılar veri güvenliğini sağlamak amacıyla antivürüs uygulamalarına başvuruyorlar. Peki Android telefonlar antivürüs programı olmadan da kullanılabilir mi?

Android işletim sistemi oldukça büyük bir kitleye sahip. Tabii bu durumun böyle olması onu siber saldırılarla karşı karşıya bırakma sorunlarını doğruyor. Bazı gereksiz reklamlar, farklı yollarla gelen bildirimler gibi kötü amaçlı yazılımlar kullanıcıyı hedef almaktadır. İşte bu yüzden çoğu kişi de antivürüs programlarına ihtiyaç duyduklarını sanırlar. Ancak durum sanıldığı gibi değil.

Google’ın yerleşik korumaları antivürüs programlarına olan talebi azaltıyor

Bilindiği üzere Google, Android işletim sistemini her bakımdan sürekli olarak geliştiriyor. Daha kullanıcı odaklı bir yazılım üzerine çalışan üretici, aynı zamanda güvenlik tarafında da seviyeye üst düzeyde tutuyor.

Android antivürüs

Şu anda akıllı telefonların çoğunda Google’ın yerleşik koruma hizmetleri bulunmaktadır. Bu, GMS(Google Mobil Hizmetleri)’ni barındıran cihazlarda kötü amaçlı yazılım (Google Play Protect) korumasını içermektedir.

Yukarıdaki yazılımlara alternatif olarak Google, aynı zamanda Android cihazların olası bir duruma karşı önlem alması için aylık Android güvenlik yamalarını da güncellemelerle sunmaktadır.

Google Play Koruması

Google’ın sunmuş olduğu Play Protect, Android 8.0 sisteminden bu yana piyasada var ve şu anda Google Play Hizmetlerinin 11 ya da daha üstü sürümlerine sahip kişilere yerleşik olarak geliyor. Bu, diğer anlamıyla önceden yüklenmiş antivürüs olarak da düşünülebilir.

Aylık Güvenlik Güncellemeleri

Play Protect, uygulamalara gelen kötü amaçlı yazılımları izlerken, aylık güvenlik güncellemeleri ise; AOSP, Linux çekirdeği ve işlemciler üzerinde tespit edilen güvenlik açıklarını gideriyor. Google bu yamaları yayınlıyor ve cihaz üreticileri de bunu ele alarak akıllı telefonlarına güncelleme ile birlikte sunuyor.

Android’in antivürüs programlarına ihtiyacı var mı?

Yukarıdaki tüm açıklamalar ele alındığında Android sistemli cihazların antivürüs programına ihtiyacı bulunmuyor. Çünkü kullanıcılar genellikle; reklam, kötü amaçlı yazımılar ve çeşitli bildirimler alıyor. Google ise yukarıdaki sayılan platformlar ile bu tür yazılımların önüne geçiyor. Dolayısıyla güncel bir cihaz kullanıyor iseniz antivürüs programlarına çok da gerek yok. Ancak eski ve güvenlik güncellemelerinden yoksun bir cihaza sahipseniz, mutlaka popüler uygulamalardan birkaçını indirebilirsiniz. Tabii bunların pil ve bellek tüketimini arttıracağını da belirtmekte fayda var.

Cevap bırakın