Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürAndroid telefon ve tablet için gelişmiş fotoğraf özellikleri sunan uygulamalar

  Android telefon ve tablet için gelişmiş fotoğraf özellikleri sunan uygulamalar

  Akıllı telefonlarımızın işlemcisi ile birlikte belki de en çok gelişen yönü fotoğraf ve video çekme özellikleri. Ancak telefonlarımızın fotoğraf çekme özelliği mevcut donanım kadar üzerindeki yazılımla da ilintili bir konu. Hal böyle olunca telefonu satın aldığınızda içinde gelen yazılım bazen performans anlamında tatmin edici sonuçlar vermiyor. Ne yapalım? Hemen telefonumuzu atalım mı? Elbette hayır! Aşağıdaki uygulamalar sayesinde kameranızı daha önce hiç olmadığı kadar başarılı çekimler yapabilir.

  dslr pro

  DSLR Camera Pro
  İsminden de anlaşılacağı gibi bu yazılım telefonunuzun kamerasına profesyonel fotoğraf makinelerindekine benzer ek özellikler getiriyor. Nedir bunlar? ISO değerleri, beyaz ayarı ve pozlama telafisi en çok öne çıkanlar. Yalnız bu güzel özellikler için donanımın da el vermesi gerekiyor. Yazılım 2.99 dolara satıldığı ve demosu bulunmadığı için bunu önceden bilmeniz zor. Yine de ek özelliklerle işinize yarayacaktır.

  Android-Camera-FV-5-Full-APK-Download

  Camera FV-5
  Yine DSLR tarzı gelişmiş özellikleri telefonuna katmak isteyenler için düşünülmüş başka bir başarılı program da Camera FV-5. En önemli özelliklerinden biri RAW çekim yapabilmeniz. JPG’lerin sıkıştırılmış hali yerine yer kaplayan fakat Photoshop tarzı bir programla zengin işleme seçenekleri sunan RAW çekim, baskı almanız gerektiğinde çok işinize yarayacaktır. Özellikle florasan, normal ampul ve gün ışığının karıştığı ışık ortamlarında RAW sayesinde beyaz ayarınızı kayıpsız şekilde düzeltebilirsiniz. Programın bir diğer önemli artısı da 30 saniyeye kadar süren uzun çekim yapabilmeniz. Tripod benzeri bir sabitleyici kullanarak fotoğraf dünyasında uzun pozlamanın kapılarını aralayabilirsiniz. Tüm bu özellikler için yaklaşık 9 lira ödemeniz gerekmekte. Ancak programın daha kısıtlı “Lite” sürümünü ücretsiz indirip deneyebilirsiniz.

  1397725422_car

  Google Camera
  Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bu program aslında birçok telefonda tercih ediliyor. Bunun nedenlerin biri de düşük özellikteki telefonların yazılımlarına kıyasla çok daha işlevsel olması. Google Camera’nın tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri Nexus telefonlarda devreye giren HDR+. Farklı ışık seviyelerine ait anlarda HDR+ özelliği işe yarar sonuçlar verecektir. Bu tarz fotoğraflara en tipik örnek güneşin önüne geçip siluet haline gelmek. İşte bu tarz durumlarda HDR+ devreye girerek farklı ışık seviyeleri için farklı pozlama sağlayabiliyor. Tabii aşırı kaçıldığında yapay sonuç verebilecek bu uygulama dikkatle kullanılmalı. Bunun dışında video çekerken fotoğraf çekmek gibi akıllı bir özellik de Google Camera ile geliyor.

  camera-mx-02-700x394

  Camera MX
  Sade ve zengin özelliklerle gelen Camera MX ücretsiz bir uygulama. Camera MX’in önce çıkan özelliği bas & çek kadar sade olması ve ardından gelen başarılı fotoğraf düzenleme yazılımıyla istediğiniz ayarı verebilmeniz. Ekranda istediğiniz bir noktaya basarak rahatlıkla odaklama sağlayabilirsiniz. Daha sonra kontrast değerlerinden beyaz ayarına kadar birçok düzenleme seçeneği Camera MX ile sunuluyor. Bu ayarların videolar için de geçerli olması ve canlı ön izleme seçeneği de bir diğer artı.

  A Better Camera 1

  A Better Camera
  Bir telefon için neredeyse her türlü özelliği içine alan geniş çaplı bir yazılım A Better Camera. İçinde yok yok! Burst denilen üst üse çekim, gece fotoğrafı, HDR, panoramik çekim ve Time Lapse denilen belirli zaman aralıklarıyla üst üste yapılan çekimler yazılımla yapılabiliyor. Bu arada Time Lapse örneği vermek gerekirse bulutların hızlıca yer değiştirdiği hareketli fotoğrafları düşünebilirsiniz. Aklınızın bu kadar seçenek arasında karışmasını istemiyorsanız Best Shot modunu deneyebilirsiniz. Best Shot üst üste farklı özelliklerde çekim yaparak en sağlıklı ve hareketsiz çekimi kabul edip kaydeden kullanışlı bir özellik. Programın ücretlendirmesi ise ilginç. 2.19 liraya genel özellikleri aktive edebilirken, yüksek çözünürlüklü panorama için 6.70 lira, HDR ve HDR video içinse 6.99 ödemeniz gerekiyor.

  Canınız fotoğraf çekmek istiyorsa hemen buraya buyurun!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN