Android Telefon Projektöre Nasıl Bağlanır?

1

      Bazen, Android akıllı telefonunuzun ekranı yapacağınız işe göre yeterli olmayabilir. Fazla masraf etmeden de eğer istenirse Android akıllı telefonun ekranı projeksiyon cihazında bağlanabilir. Akıllı telefonu projeksiyon cihazına bağlamanın farklı yöntemleri bulunuyor. Gerek kablolu ve gerekse de kablosuz, akıllı telefonun ekranı projektöre aktarılabilir. Bu hafta, ” Android telefon projektöre nasıl bağlanır ” başlığı altında, akıllı telefonun projektöre bağlanma yöntemlerinden söz edeceğim.

      Bu haftaki yazımda, sadece Android akıllı telefonların projeksiyona nasıl bağlandığından bahsedeceğim. Kuşkusuz iOS cihazlarında projektöre bağlanması için farklı yöntemler ve uygulamalar bulunuyor.

Android Akıllı Telefonların Kablosuz Olarak Projektöre Bağlanması

      Android akıllı telefonu kablosuz olarak bir projeksiyon cihazına bağlamanın en kolay yolu, projeksiyon cihazına bir aktarma adaptörü ile bağlanmaktan geçiyor. Veri aktarma adaptörleri, gerçek zamanlı veri akışı yapılabilen cihazlardır. Bu cihazlara örnek olarak Chromecast’i verebilirim.

      Chromecast ile Android cihazınızın ekranında bulunan belirli formattaki dosya görüntülerini projeksiyon cihazına aktarabilirsiniz. Chromecast cihazı HDMI bağlantı noktası ile projeksiyona kolayca takılabilir. Günümüzde kullanılan çoğu projeksiyon cihazında HDMI girişi standart olarak bulunuyor.

      Chromecast, Google ekosisteminin bir parçası olarak, özellikle Spotify ve Netflix uygulamaları ile uyumlu çalışıyor. Android navigasyon menüsünde Cast ekranı düğmesi kullanarak, tüm cihazınızın ekranını projeksiyon ekranına yansıtabilirsiniz.

Projektörün Kendi Akış Özelliğini Kullanma

       Kullanılan projektör, direk anlık görüntü aktarma özelliğine sahip olabilir. Günümüzde, Samsung, LG  gibi şirketler, projektörleri ve televizyonlarını direk video akışını destekleyecek şekilde tasarlamaya başlamışlardır. Aldığımız projektör cihazını, üreticinin sitesinden araştırarak, bu özelliğinin olup olmadığını kolayca görebilirsiniz.  Android Telefon Projektöre Nasıl Bağlanır?

      Kullandığınız cihazın anlık video akışı gösterme desteği olduğun biliyorsanız, akıllı telefonunuz içinde bir uygulama kullanmanız gerekebilir. Android uygulama deposundan ilgili uygulamalara bir göz atmanızda yarar olacaktır.

Android Akıllı Telefonu Kablolu Olarak Projektöre Bağlama

      Her ne kadar kablosuz olarak projeksiyon cihazına bağlanmak oldukça kolay bir çözüm olsa da, kullanılan projeksiyon cihazının kablosuz olarak bağlanma veya ek bir aktarma cihazının olmadığı durumlarda da, Android akıllı telefondan projeksiyon cihazına bağlanmanın yolları bulunuyor.

      Neredeyse bütün projektörlerde, kablolu bağlantıyı destekleyen yerleşik bağlantı noktaları bulunuyor. Bunlardan birisi de HDMI girişi. Çoğu Android akıllı telefonda mini-HDMI çıkışı bulunduğundan, mini-HDMI-HDMI kablosu ile projektör ile telefon arasında direk bağlantı sağlanabilir.

      Ek olarak, Samsung Galaxy S9 ve Note 9 gibi birçok USB-C cihazı, bağlantıyı desteklemek için bir USB-C – HDMI adaptörü kullanıyor. Android telefonunuzda veya tabletinizde bir USB-C bağlantı noktası varsa, cihazın HDMI video çıkışı için bir adaptör kullanıp kullanmadığını anlamak için, internetten biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır.

      Projektör cihazlarına bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul

      İnstagram takip için teknokafe

1 yorum
  1. seoanaliz diyor

    USB-C girişi galiba herşeye çözüm olacak gibi. Şimdiden tüm küçük ürünlerde alternatif çözümler ortaya çıkıyor.

Cevap bırakın