Android tabanlı telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

0

Android işletim sistemi ilk çıktığı günden bu yana oldukça gelişti, buna hiçbir itirazımız yok. Hem güvenlik açısından hem kullanım kolaylığı açısından birçok yeniliğe sahne oldu. Gelişmeye de devam ediyor. Ancak kabul etmemiz gereken şey şu ki hala telefonun açılmamasından internete bağlanamamaya kadar birçok sorunla karşılaşıyoruz ve hiçbir işletim sisteminin mükemmel değil. Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemin sahip telefonlarda en çok karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümleriyle ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Telefonumun pili çok hızlı bitiyor

Bu Android kullanıcıları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Eğer telefonunuz çok eski değilse pilinde muhtemelen bir sorun yoktur ve kullandığınız uygulamalardan kaynaklanan sorunlardan dolayı piliniz hızlı bir şekilde bitiyor olabilir. İlk yapmanız gereken şey telefonunuzda varsa pil tasarruf modunu açabilirsiniz. Bu sayede telefonunuz daha az tüketecektir. Telefonunuzun ekran parlaklığı çok fazlaysa düşürün. Ayarlardan en fazla pil tüketen uygulamaları bulup gerekli değilse bunları kaldırabilirsiniz. Uzun süredir telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamadıysanız bu bir fırsat olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlamak gereksiz uygulamalardan kurtulmayı sağlayarak pil ömrünüzü uzatabilir. Mediatrend yazarlarından Savaş Önemli’nin hazırladığı Telefonunuzun pil ömrünü uzatmanın yolları videosunu izlemenizi öneririz. Videoyu izlemek için: https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/telefonunuzun-pil-omrunu-uzatmanin-yollari/

Android Sorunlar

Telefonum çok yavaş

Telefonunuz ilk aldığınız güne göre çok yavaşladıysa tekrar eski performansına kavuşturmak için önünüzde birkaç farklı yöntem bulunuyor. En kolay yöntem, gereksiz uygulamalar, telefonun yavaşlamasına neden olan gereksiz sistem dosyaları, videolar, fotoğraflardan tamamen kurtulmak için telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmek. İkinci yöntem ise telefondaki gereksiz dosyaları, önbelleği temizlemek için kullanılan çeşitli uygulamaları kullanmak. Ayrıca telefonunuzdaki video ve fotoğrafları da buluta veya harici diske taşımak da bir nebze yardımcı olacaktır. Bunları yaparsanız sistemin yavaşlaması ve donmaları büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Bağlantı problemleri yaşıyorum

Eskiden bağlantı problemleri çok daha fazla karşımıza çıkardı. Ancak son dönemdeki Android işletim sistemindeki gelişmeler ve telefon donanımlarının daha iyi olması bu sorunun en aza inmesini sağladı. Ancak hala kablosuz ağ ve Bluetooth problemleri yaşıyorsanız önünüzde bu sorunları gidermek için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Kablosuz ağ için telefonunuzun ağ ayarlarını ayarlar kısmından sıfırlayabilirsiniz. Bu sorununuzu çözmüyorsa kablosuz modeminizi yeniden başlatın. Bunlar sorunlarınızı çözmüyorsa https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/kablosuz-ag-baglantilari-hakkinda-dikkat-etmeniz-gereken-onemli-noktalar/ adresindeki kablosuz ağla ilgili sorun gidermeye yönelik yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bluetooth ile ilgili sorunlar için ise en güzel yöntem ayarları sıfırlamak. Eğer hala cihazınız sorun yaşıyorsa başka bir cihazla kontrol ederek sorunun cihazınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakın.

Google Play’den uygulama yükleyemiyorum

En sık karşılaşılan sorunlardan biri de Google Play’den uygulamaların yüklenememesidir. Bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz en basit şey telefonunuzdan Google Play’in ön belleğini silmek. Eğer Google Play’in güncel sürümü yüklü değilse de bu sorunla karşılaşılabiliyor. O zaman Google Play’i en güncel sürümüne yükseltmeniz sorunu çözecektir. Bir diğer yöntem ise Google Play’in geçmişini silmek. Google Play’i açın ve ekranın sol üst köşesindeki üç çizgiye tıklayıp uygulama menüsünü açarak ayarlardan “yerel arama geçmişini sil” seçeneğine tıklayın.

Ekran donuyor, telefonum çok ısınıyor

İşlemciyi aşırı kullanan uygulamalar telefonun çok aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tarz uygulamaları kullanıyorsanız, telefon çok ısınmaya başladığında biraz ara verin ve telefonunuzun normale dönmesini bekleyin. Ekranınız sürekli donuyor, telefonunuz tepki vermiyorsa, telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize rağmen devam ediyorsa telefonunuza donanımsal bir sorun olabilir. Bunun için telefonunuzu teknik servise göndermenizde büyük yarar var.

 

Cevap bırakın