Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAndroid sürümlerinin güncel kullanım oranları açıklandı

  Android sürümlerinin güncel kullanım oranları açıklandı

  android

  Android ekosistemi, günümüzde milyarlarca akıllı telefon ve tableti içine alan devasa bir yazılım platformu durumunda. Samsung, Sony, HTC, Huawei, Vestel, LG, Xiaomi ve daha birçok markanın cihazlarını Android tabanı üzerinden geliştirdiği görülüyor. Peki hangi işletim sistemi sürümü, ne oranda kullanılıyor? İşte bu sorunun yanıtı, en güncel hali ile verildi…

  Android işletim sistemi sürümlerinin kullanım oranları yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre açıklandı. Ağustos ayı itibarıyla yayınlanan sonuçlara göre Android sürümleri içinde en yüksek kullanım oranının yüzde 39,3 ile 4.4 KitKat’a ait olduğu görüldü.

  Oldukça yüksek bir kullanım oranına ulaştığı görülen Android 4.4 KitKat’ı yüzde 15,9 ile Android 4.2.x Jelly Bean izliyor. Yeni Android sürümü 5.0 Lollipop ise yüzde 15,5’lik oranı ile üçüncü sırada. En çok kullanımda olan dördüncü sürüm ise yüzde 13 ile Android 4.1.x Jelly Bean. Bu sürümlerin dışında kalan Froyo, Geingerbread, Ice Cream Sandvich ile birlikte diğer Jelly Bean ve Lollipop sürümleri ise yüzde 5’in altındaki oranlarla sıralanıyorlar.

  androidÖte yandan Android işletim sistemleri, Jelly Bean ve KitKat olarak ayrıldığında ise 4.1.x, 4.2.x ve 4.3 sürümlerinin toplam payının KitKat sürümünü geride bıraktığı görülüyor. Son dönemdeki Android KitKat ve Lollipop sürümlerindeki artış ise dikkat çekici. Artış eğilimi var, ancak oransal olarak pek de hızlı bir ivme söz konusu değil. Android’in en son sürümü 5.0 ve ardılının sonraki dönemlerde daha da artması bekleniyor.

  Sonbahar aylarında Android M’in da yayınlanacağını ve ilgili işletim sisteminin oransal durumunun ne yönde seyredeciğinin de merakla beklendiğini belirtelim. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN