Android P beta yayınlandı

0

Android P beta, Google I/O etkinliği kapsamında yayınlandı. İşte işletim sisteminin beta sürümüne dair ilk ayrıntılar…

Google’ın sonraki temel işletim sistemi versiyonu olan 9.0 kodlu ‘P’ için ilk haber geçtiğimiz aylarda gelmiş, ön izlemesi yayınlanan yazılım, böylelikle başta yazılım geliştiriciler olmak üzere belli bir kesim için erişilebilir hal almıştı. Google, ABD Mountain View’da 10 Mayıs Perşembe gününe kadar devam edecek geliştiriciler konferansı I/O kapsamında, mobil işletim sisteminin beta versiyonunu yayınladı.

Android P beta, yine belli başlı birkaç cihaz üzerinden kullanılarak deneyimlenebiliyor. Daha açık bir ifadeyle test ediliyor.

Öte yandan Android P Beta ile birlikte kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri süreleri yönetebilmelerine olanak tanıyan Android Dashboard duyuruldu. Söz konusu özellik, uzun süreli kullanımda uyarı fonksiyonu sunarak bir tür dijital farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Vakit kaybedilmeden yüklenmesi isteniyor…

API’lere entegre olunması ve yeniliklerin anlaşılması noktasında zaman kaybedilmeden geliştiriciler tarafından yüklenmesi tavsiye edilen beta için final aşamasınının yaz sonunda gelmesi, nihai sürümün yayınlanması bekleniyor.

Öte yandan Android P adıyla gelen versiyonun tam adının ne olacağı (P ile sınırlı kalmayacak) konusu hala belirsizliğini koruyor. Bu noktadaki kesin bilginin de önümüzdeki aylarda geleceğini belirtelim.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın