Android oyunlarını bilgisayarınızda çalıştırın

0

Android uygulamalarını bilgisayarda çalıştırmak istemenin Android oyunlarını bilgisayarda oynamak, geliştirdiğimiz uygulamayı test etmek gibi çeşitli nedenleri olabilir. Nedeni ne olursa olsun, Android uygulamalarını bilgisayarımızda çalıştırabilir hatta Android işletim sistemini ayrı bir cihaz olarak bilgisayarımızda kullanabiliriz. Bunun için geliştirilmiş piyasada çeşitli yazılımlar bulunuyor. Bu haftaki yazımda sizlere bu uygulamalardan birkaçını tanıtmak istiyorum.

Andy

Ücretsiz olan bu yazılımla Android uygulamalarının hemen hemen tamamını bilgisayarınız üzerinde çalıştırabiliyorsunuz. Yazılım hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Bilgisayarınızın sensörleriyle entegre olabilen yazılım aynı zamanda ekranınızın dokunmatik özelliği varsa bunu da kullanabiliyor. Ayrıca uygulama kısa yollarını bilgisayarınızın masaüstüne koyarak hızlı bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz.  OpenGL ve ARM desteği de bulunuyor. Andy, şu an piyasada olan oyunların, uygulamaların, başlatıcıların birçoğunu başarıyla çalıştırabiliyor. Hatta gerekirse Root dahi yapabiliyorsunuz. Telefonunuzda Root yapmaya cesaretiniz yoksa, Andy’de rahat rahat yapabilirsiniz. Denemek istediğiniz ama telefonunuza ya da tabletinize yüklemek istemediğiniz uygulamaları da ilk olarak Andy’de deneyebilirsiniz.

Andy’yi indirmek ve daha ayrıntılı bilgi almak için: https://www.andyroid.net/

andy emülatör

Bluestacks

Piyasadaki en tanınmış ve en çok kullanılan Android emülatörlerinden birisi de Bluestacks. Bunun en büyük nedenlerinden birisi Android uygulamalarını bilgisayarda ilk olarak en düzgün şekilde çalıştırabilen ilk yazılım olması. Bir ikinci nedeni ise hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda çalışabillmesi. Bu yazılım özellikle Android oyuncularını hedefliyor. Bluestacks’ın geçtiğimiz aylarda çıkan 3. sürümü oldukça iyi. Eskiden karşılaşılan birçok sorunu çözmüş durumda. Bluestacks ile aynı anda birden fazla oyunu ya da uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Bilgisayarla tam bir entegrasyona giriyor ve kamera, klavye ve diğer özellikleri tam anlamıyla kullanabiliyorsunuz.

Bluestacks’ı indirmek ve ayrıntılı bilgi almak için: http://www.bluestacks.com/

ARChon

ARChon, Android için geliştirilmiş oyun ve uygulamaların APK dosyalarını çalıştırabilen bir Google Chrome eklentisi. Eklentiyi Chrome’a yüklediğinizde Android uygulamalarını da çalıştırabiliyorsunuz. Ancak bu APK dosyalarını kendinizin bulması gerekiyor. Bu yüzden ortalama kullanıcılar için sıkıntı yaratabilir. Eklenti olarak çalışabildiğinden Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarda yüklü Chrome’da çalışabiliyor. Kullanımının çok da kolay olmamasından dolayı listenin altlarında yer alıyor.

ARChon’u indirmek ve ayrıntılı bilgi almak için: https://github.com/vladikoff/chromeos-apk/blob/master/archon.md

KoPlayer

Ücretsiz olarak indirip yükleyebileceğiniz bir emülatör olan KoPlayer, bilgisayarınızda birçok Android oyun ve uygulamasını küçük sorunlarla olsa da çalıştırabilmenizi sağlıyor. Oldukça kolay bir kurulum ve kullanıma sahip olan yazılım diğer emülatörlerle karşılaştırıldığında oldukça genç. Bu yüzden hatalarının da olması normal. Bu hatalara rağmen yine de denenebilecek emülatörler arasında yer alıyor.

KoPlayer’ı indirmek ve ayrıntılı bilgi almak için: http://www.koplayer.com/

Nox

Özellikle oyuncular için geliştirilmiş bir emülatör olan Nox, birçok eklentiyi ve özelliği üstünde barındırıyor. Android 4.4.2 uyumlu olan emülatör X86 ve AMD tabanlı bilgisayarlarda çalışabiliyor. Diğer yazılımlarda olduğu gibi bilgisayarla tam bir entegrasyona girebiliyor. Bilgisayarın kamerası, klavyesi, faresi, touchpad’i gibi özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Aynı anda birden fazla Android oyunu ve uygulaması açabiliyorsunuz. Birçok uygulamayı ve oyunu sıkıntısız bir şekilde açabiliyorsunuz. Bu arada bu emülatör de ücretsiz.

Nox’u indirmek ve ayrıntılı bilgi almak için: https://www.bignox.com/

REMIX

Son olarak tanıtmak istediğim emülatör Remix OS Player. Yine ücretsiz olan bu emülatörle Android oyunlarının birçoğunu çalıştırmak mümkün. Oyuncular için özel olarak geliştirilen bu emülatör ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Diğer ücretsiz emülatörlerden farklı olarak Android Marshmallow ile uyumlu. Bilgisayarın klavyesi, faresi ve diğer özellikleriyle tam olarak uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Listedeki en sorunsuz çalışan emülatörlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cevap bırakın