Android Oreo yükselişini sürdürüyor

0

Android işletim sistemi versiyonlarının kullanım oranlarını ele alan bir istatistik yayınlandı. Buna göre en son versiyonlar 8.0 ve 8.1 Oreo’nın kullanım oranı yüzde 5,7 seviyesine ulaştı.

Google’ın mobil işletim sistemi Android, tüm dünyada milyarlarca kişi tarafından kullanılıyor. Peki kullanıcıların yüzde kaçının cihazlarında Android Oreo yüklü, en fazla kullanımda olan versiyon hangisi? İşte bu gibi sorulara açıklık getiren bir araştırma sonucu yayınlandı.

Buna göre en yeni Android sürümleri 8.0 Oreo ve 8.1 Oreo’nun kullanım odanları sırasıyla yüzde 4,9, binde 7 şeklinde kaydedildi. Her iki versiyonun toplam oranları böylelikle yüzde 6 sınırına yaklaşmış oluyor.

En yoğun kullanımda olan işletim sistemi versiyonu ise Android 6.0 Marshmallow. Söz konusu sürümün kullanım oranı yüzde 25,5 seviyesinde, yani her 4 Android cihazdan 1’inde Android Marshmallow yüklü.

Android Nougat dikkat çekiyor…

Takipte ise Android 7.0 Nougat bulunuyor, oranı yüzde 22,9. Android 5.1 Lollipop’un da yüzde 17,6’lık oranıyla dikkat çektiği görülüyor. Diğer versiyonlarda yüzde 10’luk oranın üzerine çıkan yok, ancak yüzde 8,1’le Android 7.1 Nougat sürümü de bir hayli fazla sayıda kullanılıyor.

Gingerbread hala hayatta…

İlginç detaylar da var, örneğin çok eski Android sürümlerinden 2.3.3 Gingerbread’in binde 3’lük oranla hala belli sayıda akıllı telefonda kullanılmakta olduğunu görüyoruz.

İlgili veriler 7 Mayıs 2018 tarihlidir.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın