Android Oreo kullanım oranı şaşırttı

0

Google’ın mobil işletim sistemi Android’i, versiyonlarına göre kategorilendiren ve bunların kullanım oranlarını ele alan bir araştırmanın sonuçları son derece düşündürücü detaylar içeriyor

Android işletim sistemini, kullanımdaki versiyonlarına göre ayıran bir araştırma sonucuna göre en güncel versiyonlar Oreo 8.0 ve 8.1, toplam cihaz sayısının sadece yüzde 4,6’sında yüklü…

Açıklanan veriler, yüzde 4,1’lik oranın Android 8.0 Oreo, yüzde 0,5’lik oranın Android 8.1 Oreo sürümü şeklinde olduğuna işaret ediyor. Dolayısıyla Google’ın en güncel versiyonları, hala tüm Android ekosistemindeki akıllı telefon ve tabletlerin yüzde 95’inde, genellikle cihazlar tarafından desteklenmediği için, yüklü durumda değil.   

Diğer yandan Android sürümleri arasında en yüksek kullanım oranının yüzde 26’yla Android 6.0 Marhsmallow’da olduğu görülüyor. Popüler işletim sistemi versiyonunu yüzde 23’lük oranla Android 7.0 Nougat izliyor. Android 5.0 ve altındaki (daha eski olan) versiyonların da hatrı sayılır oranda kullanımının devam ettiği de dikkatlerden kaçmıyor.

Apple mı Google mı? 

Güncel olan Android versiyonlarındaki oldukça düşündürücü duruma karşın Apple’ın en son mobil işletim sistemi olan iOS 11’in, piyasadaki iOS cihazların(iPhone, iPad ve iPod touch) yüzde 75’inde kullanılmakta olduğu kaydediliyor. Bu noktada ‘benimsenme oranı’ şeklinde ifade edilen ayrım noktasında Apple, Google’ın açık ara önünde yer alıyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın