Android Oreo duyuruldu

0

Android’in sonraki işletim sistemi versiyonunun ‘O’ harfiyle başlayacağı biliniyordu. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Google’ın işletim sisteminin beta versiyonunun ardından ‘O’ harfinin ne olacağı uzun süre gündemde yer edinmişti. Sonunda yanıtı açıklık kazandı; Android O, Android Oreo adıyla gelecek. Şekerli bir seçim…

Android Nougat sonrasındaki ana işletim sistemi versiyonu, Google açısından sunulan işletim sistemlerine tatlı isimler verme geleneğinin de devamı. Oreo, ülkemizde de satışa sunulan ve tüm dünyada ilgiyle tüketilen bir bisküvi markası. Peki Android Oreo, kullanıcılarına neler vaat ediyor? Hangi cihazlara ne zaman gelecek?

İlk etapta Pixel ve Nexus cihazlarda sunulacak olan versiyon bunun ardından Samsung, LG, Sony, Huawei gibi markaların üst segment modellerine gelmeye başlayacak.

Öne çıkan yenilikleri ise Uygulama Rozeti adını alan ve temelde simgelerin üzerine basılı tutulduğunda son alınan bildirim gibi bazı ek özelliklerin de görülebilmesini sağlayan özellik. Apple’ın 3D Touch özelliğine benzediğini belirtmek mümkün.

Picture-in-picture adını alan bir diğer dikkat çekici yenilikte ise aynı anda birden fazla işlem yapma özgürlüğü mobile geliyor.

Daha fazla emoji, gelişmiş bildirim yönetimi, güvenlik ve daha fazla stabilite, yeni Android versiyonu Oreo’nun diğer özellikleri arasında.

Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X ve Nexus Player ile birlikte Sony Xperia X, Sony Xperia XZ, Sony Xperia XA1, HTC U11, Nokia 3, 5, 6, 8, OnePlus 3, 3T, 5 ve Samsung’un 2017 yılında sunduğu tüm Galaxy modelleri ilgili işletim sistemini alacak. Listenin önümüzdeki süreçte daha da uzayacağını belirtelim.

Cevap bırakın