Android O yaza hazır

0

Google, Android’in yeni sürümü olan Android Oreo’yu Nexus veya Pixel cihazı olan herkesin kullanımına açtı. Eğer Nexus veya Pixel cihazınız varsa yeni işletim sistemini kullanmak için yaza kadar beklemeniz gerekmiyor. İlk piyasaya çıktığı günden beri Android’i kullanan birisi olarak şu ana kadar müthiş bir gelişme gösterdiğini rahatça söyleyebilirim. Özellikle Nougat sürümü ile birlikte güvenlik tarafında çok önemli gelişmeler oldu. Android O (Oreo) ile birlikte mobil işletim sistemi daha da gelişmeye devam ediyor. Bu sürümde yer alan Play Protect özelliği uygulamaların daha güvenli olmasını sağlıyor. Google’a göre işletim sisteminin açılma hızı da Android O sürümü ile birlikte iki kat daha hızlanacak. Uygulamaları da daha hızlı çalıştıracak. Bir diğer yenilik ise konum izleme gibi işlemler daha az pil kullanacak. O ile birlikte ayarlar menüsü de yenilenmiş. Project Treble ile kullanıcıların Android güncellemelerini daha hızlı alabilmeleri amaçlanıyor. Şimdi gelelim Android O’nun özelliklerine.

Bildirimler

Android O’nun getirdiği yeniliklerden birisi kullanıcıların bildirimleri özelleştirebilmesi. Kullanıcılar artık bildirimleri gruplayabilecekler, zaman aşımı koyabilecekler, bildirimlerin arka planlarını ve görünümlerini ayarlayabilecekler. Uygulama ile ilgili herhangi bir bildirim olduğunda yukarıdan aşağıya çektiğimiz çubuk yerine ekranda bir nokta çıkacak. Bu noktaya uzun bastığımızda bildirimi görebileceğiz.

Arkaplan sınırlamaları

Nougat sürümü ile birlikte arkaplanda çalışan uygulamaların faaliyetlerini sınırlayabilmeye başlamıştık. O sürümü ile birlikte bir adım daha öteye giderek artık pil kullanım durumuna göre sınırlama yapabileceğiz.

Resim içinde resim modu

Android TV’de kullanılabilir olan bu seçenek artık Android O ile birlikte akıllı telefonlar ve tabletlerde de kullanılabilecek.

Akıllı Metin Seçimi

Android O en çok kopyalanıp yapıştırılan metinlerden olan ad, adres ve telefon numarası gibi bilgileri tanıyabilecek. Bu bilgileri kopyalamak istediğimizde Android O bu metinleri otomatik olarak seçecek.

Çoklu ekran desteği

Android O ile birlikte çoklu ekran desteği geliyor. Kullanıcılar ekranlar arasında etkinlikleri taşıyabilecek ve geçiş yapabilecek.

Önbellek verileri

Önbellek verileri daha iyi yönetilecek. Her bir uygulama için önbelelek verileri için bir depolama alanı kotası olacak. Sistemin depolama alanı boşaltması gerektiği durumlarda ilk olarak uygulamaların kotalarını aşan kısımlar silinecek.

Klavye

Android O’da fiziksel klavye kullananlar unutulmamış ve ok, sekme tuşları gibi bazı tuşların işlevleri genişletilmiş.

Görsel geliştirmeler

Android O’da simgeler görsel efektleri destekleyecek ve farklı cihazlarda farklı şekillerde görüntülenebilecek.

Bağlanırlık

Wi-Fi Aware özelliği, uygulamaların ve yakında bulunan cihazların birbirleriyle erişim noktasına gerek kalmadan iletişim kurabilmelerini sağlayacak. Ayrıca Bluetooth özelliklerinde de çeşitli geliştirmeler yapılmış.

Google kurumsal kullanıcıları unutmamış ve Android O’da çeşitli iyileştirmeler ve yenilikleri hayata geçirmiş. Artık profil sahibi ve cihaz sahibi yönetim modları daha işlevsel. Örneğin şirketin sahip olduğu bir cihazda yönetilebilen profiller kullanılabiliyor ve dosya tabanlı şifreleme kullanılarak kurmuşla yönetim işlemleri yerine getirilebiliyor.

Android O bu yaza hazır

Android O her zaman olduğu gibi ilk olarak Google’ın cihazlarına gelecek. Halihazırda Android O’yu deneyebilen bu cihazlar işletim sisteminin son sürümünü bu yaz alacaklar. Samsung, HTC, LG, Sony, Huawei gibi markaların cihazlarının ise 2018 yılının başından itibaren güncellemeleri cihazlara göndermeleri bekleniyor. Ama üreticilerin cihazlara Android güncellemelerini daha hızlı bir şekilde sunabilmelerini sağlamayı amaçlayan Project Treble başarılı bir şekilde yürürse belki de yeni işletim sistemine diğer üreticilerin cihazları da erkenden sahip olabilir. Bu arada Android One destekli cihazların da öncelikli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Eğer Android One cihazınız varsa siz de yeni sürümü erken kullanan şanslı kesimden olacaksınız.

Cevap bırakın