Android O geliştirici sürümü yayınlandı

0

android-o

Sonraki Android versiyonu için ilk versiyon yayınlandı. Google, Android O koduyla yayınladığı önizleme versiyonunu sadece geliştricilere açık olacak şekilde sundu, ayrıca yazılım detaylarına dair bazı görüntüleri de kamuoyuyla paylaştı.

Öne çıkacak geliştirmeler arasında uyumlu (Android O’ya entegre) uygulamalarının arka planda daha az pil harcaması, geliştirilmiş performans gibi özelliklere sahip olması,

Android O’da bildirimlerin artacağı kaydediliyor. Bu sayede belirli uygulamalarda tüm bildirimlerin engellenebileceği bir versiyon kullanılabilecek. Geliştiriciler için bildirim içerikleri için kategori tanımlanma fonksiyonlarının sunulacağı da aktarılan bilgiler arasında.

Resim İçi Resim modunun da aralarında bulunacağı bir dizi yeni mod da kullanıma sunulacak. Bu özellik halihazırda Android TV’de bulunuyordu.

Android O’da uygulama simgeleri ve renklerin farklılaştırılabileceği bir sistem yapısı da söz konusu. Bu sayede görsel olarak daha etkin faktörlerle karşılaşılabilecek.

Android Runtime’ın 2 kat daha hızlı olması, klavyede yeni gezinme özellikleri gibi geliştirmeler de Android O’nun öne çıkanları arasında olacak. Google’ın bu yazılım versiyonu için final versiyonun yayınlanacağı yıl sonuna kadar üç tane daha geliştirici sürümü yayınlaması bekleniyor. Sonraki sürümlerin geliştiricilerin haricinde genel kullanıcılar tarafından da deneyimlenebilmesi mümkün olacak.

Cevap bırakın