Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımAndroid N geliyor

  Android N geliyor

  Google geçtiğimiz aylarda mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümünü duyurmuştu. Google’ın Android ile ilgili çalışmaları hızla devam ediyor. Şu an Android N olarak adlandırılan işletim sisteminin ismi son halini almasıyla birlikte değişecek. Hatta Google işletim sistemine isim vermek için kullanıcılara çağrı yaptı. Google kullanıcıların yaptığı önerilere göre işletim sistemine son adını verecek. Şu ana kadar gördüğüm önerilere göre yeni sistemin ismi N ile başlayacak. Eğer siz de bir öneride bulunmak istiyorsanız https://www.android.com/versions/name-n/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Önerinizi yaptıktan sonra sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

  android_n_2

  Gelelim Google’ın yeni işletim sisteminin beraberinde getireceklerine. Android N’nin yani Android 7’nin geliştirici sürümü yeni sürüm olan Android 6.0 Marshmallow’dan 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde yayınlandı. Bu birçok kişi açısından açıkçası çok büyük bir sürpriz oldu.

  Android N ile beraber gelecek yeni özellikler

  • Çoklu pencere ve görev yöneticisi
   Android N’nin yeni özelliklerinden birisi gerçek çoklu pencere ve çoklu görev yöneticisi. Android ekranında iki uygulamayı açıp uygulama başlığına uzun süreli basıp diğer uygulamanın başlığına bıraktığınızda ekran ikiye bölünerek aynı anda iki uygulamayı görüntüleyebiliyor. Böylece farklı ekranlar arasında sürükle bırak özelliği gelmiş olacak. Ekran yatay ya da dikey olarak bölünebiliyor. Başka işlemlere geçiş yapıp aynı bölünmüş ekrana dönebiliyorsunuz. Dilerseniz bölünmüş ekrandaki uygulamalardan birini de değiştirebiliyorsunuz.
  • Güncellemeler artık daha kolay
   Android N ile birlikte güncellemeler Chromebook’lardaki gibi daha kullanışlı ve kolay bir hale gelecek. Artık güncellemeler arka planda herhangi bir kesintiye yol açmadan, kullanıcıya fark ettirmeden gerçekleşecek. Ayrıca güncellemelerden sonra sistemin yeniden başlatılması gerekiyorsa bu daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek.
  • Doğrudan bildirimler üzerinden cevap verebilme
   Android N ile birlikte size bir mesaj geldiğinde doğrudan mesaja gitmeden bildirimler üzerinden cevap verebileceksiniz. Ayrıca bildirimler üzerinden etkileşim yapılabilen uygulamaların sayısı da artacak.
  • Doze ve Svelte
   Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan iki önemli özellik Doze ve Svelte Android N ile birlikte daha da gelişiyor. Telefon kullanılmadığında artık eskisine göre daha az pil harcayacak. Gelişen özellikler sayesinde örneğin bir ağ aktivitesi olduğunda telefon daha çabuk tepki verebilecek.
  • Daha gelişmiş erişilebilirlik özellikleri
   Android N ile birlikte erişilebilirlik özellikleri daha da gelişmiş bir hale geliyor. Yeni ekran yakınlaştırma özelliği sayesinde ekrandaki öğeler daha kolay görülebiliyor. Ayrıca yakınlaştırma parmak hareketi ile font ve ekran boyutu daha kolay ayarlanabiliyor, TalkBack özelliği açılabiliyor.
  • Veri bağlantılarında tasarruf
   Android N ile birlikte internete kablosuz ağdan değil de veri bağlantısı ile bağlanıyorsanız daha az veri harcamanızı sağlayan özellikler geliyor. Data Saver (Veri Tasarrufu) adı verilen bu özellik açıldığında sistem arka plandaki veri kullanımını sınırlandırırken, ön planda kullanılan uygulamaların da veri aktarımını en aza indiriyor. Bu özellik hızlı ayarlardan açılıp kapatılabiliyor ve açık olduğunda özel bir simge ekranın üst kısmında gözüküyor.
  • Sınırlı depolama erişimi
   Artık uygulamaların tüm depolama alanına değil sadece kendi bulundukları klasöre erişebilmeleri sınırlandırılabilecek. Böylece sadece fotoğraflara erişimi olması gereken bir uygulamanın sadece fotoğrafların olduğu klasöre erişebilmesi diğer yerlere erişememesi sağlanabilecek.
  • Yeni Emojiler
   Android N ile birlikte yeni emojiler geliyor. Unicode 9 tabanlı olan bu emojiler özellikle gençlerin ilgisini çekecek gibi gözüküyor.
  • Giyilebilir cihazlar
   Android N’nin etkilediği sadece tabletler ve telefonlar değil. Android N’ye dayalı Android Wear 2.0 da görücüye çıkmış durumda. Yeni işletim sistemi ile birlikte yeni yüzler, genişletilmiş bildirimler, akıllı cevaplar, akıllı girişler gibi yeni özellikler geliyor.

  Şu an Nexus cihazları olanlar Android N’yi yükleyip kurcalayabiliyorlar. Eğer LG Watch Urbane ya da Huawei Watch saatiniz varsa Android Wear 2.0’ın beta sürümünü saatinize yükleyebilirsiniz.

  Android N’nin isminin ne olacağını ve ne gibi özelliklerle geleceğini hep birlikte göreceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN