Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAndroid Marshmallow kullanım oranı yüzde 0,03

  Android Marshmallow kullanım oranı yüzde 0,03

  android

  Google imzası taşıyan mobil işletim sistemi Android’in 2.2 kodlu versiyonu Froyo’dan itibaren tüm sürümlerinin kullanım oranları açıklandı. Geniş bir skalada güncelliğini tamamen yitirmiş sürümlerde dahi kullanımın devam ettiğine işaret eden bilgilendirmede en yeni sürüm Android 6.0 Marshmallow’un oldukça düşük seviyedeki kullanım oranı ise dikkat çekti.

  Buna göre kısa bir süre önce tanıtılan Android 6.0 Marshmallow, tüm Android cihazların yüzde 0,03’lük kesiminde yüklü ve kullanımda. Bu oranı ile 2.2 Froyo’nun yüzde 0,2’lik kullanım oranını kılpayı da olsa geride bırakan ilgili işletim sistemi sürümü, genel tabloya bakıldığında ise 9. sırada.

  mediatrend

  Android 4.4 KitKat zirvede

  En çok kullanılan Android sürümü ise geçtiğimiz ay olduğu gibi Android 4.4 KitKat. Yüzde 37,8’lik orana sahip olduğu görülen KitKat’ı 3 ayrı versiyona sahip olan Jelly Bean ve Lollipop izliyor.

  Jelly Bean işletim sisteminde yüzde 11’lik oranı le 4.1.x, yüzde 13,9’luk oranı ile 4.2.x ve yüzde 4.1 kullanım oranına sahip 4.3 sürümleri toplamda yüzde 29’luk kullanım oranı ortaya konuluyor.

   1 milyarın üzerinde Android cihazı var

  Android Lollipop’ta ise 5.0 sürümü yüzde 15,5 ve 5.1 sürümü 10,1’lik orana sahip. Ayrıca Android Gingerbread ve Ice Cream Sandvich sürümleri yüzde 3,5-4 aralığında kullanım oranları ile geliyor. Android işletim sistemli 1 milyarın üzerindeki cihazda kullanım oranlarında KitKat’ın zirvedeki kullanım oranında düşüşler, Marshmallow ve Lollipop sürümlerinde ise yükselmenin beklendiğini belirtelim.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN