Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiAndroid Lollipop kullanım oranı yüzde 20’yi geçti

  Android Lollipop kullanım oranı yüzde 20’yi geçti

  android

  5 Android cihazının 1’inde Google’ın en son mobil işletim sistemi sürümü yüklü. Şirketin 10 ay önce yayınlanan Android Lollipop sürümünün, ulaştığı yeni eşik, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Çünkü sürüm, oldukça düşük bir hızla daha fazla cihaza yüklü halde kullanılıyor ve düşük hızın beraberinde getirdiği bir diğer sonuç da oldukça az sayıda cihazda yüklü olması.

  İlk kez Google tarafından Nexus 9 adlı cihaz üzerinden önyüklü olarak kullanıma sunulan ilgili sürüm, daha sonra diğer birçok cihazla birlikte gelmiş çeşitli akıllı telefon ve tabletlere de yazılım yükseltme yoluyla entegre olmuştu. İki ayrı API üzerinden (Android 5.0 ve Android 5.1) gelen işletim sisteminin ulaştığı net rakam ise 7 Eylül itibarıyla yüzde 21 olarak kaydedilmiş durumda. Bu oran, Android Lollipop’un en çok kullanılan üçüncü Android işletim sistemi sürümü olduğuna da işaret ediyor.

  androidÖte yandan şu anda kullanımda olan Android cihazlarda en çok görülen işletim sistemi sürümünün yüzde 39.2 ile Android 4.4 KitKat olduğu görülüyor. Üç farklı versiyonda gelen Android Jelly Bean ise az bir farkla ikinci sırada yer alıyor. Jelly Bean için 4.1.x versiyonunun oranı yüzde 12.1, 4.2.x sürümünün oranı yüzde 15.2 ve 4.3 için söz konusu veri yüzde 4.5 şeklinde. İlginç bir detay ise ilk 5 yaşındaki Android sürümü Froyo’nun halen kullanımda olduğu cihazların olması. Froyo sürümü binde 2’lik bir oranla halen dolaşımda olan Android cihazlarda. Gingerbread ve Ice Cream Sandvich için de verilen son oranlar sırasıyla yüzde 4.1 ile yüzde 3.7.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN